کدام حیوان هر سال بیشترین قربانیان را می گیرد؟


اما چرا پشه ها تا این حد در انتشار بیماری ها موثر هستند؟ لادو می‌گوید یکی از دلایل این امر این است که پشه‌های ماده از خون تغذیه می‌کنند، به این معنی که می‌توانند به راحتی عوامل بیماری‌زا را از خون یک فرد به دیگری منتقل کنند. آنها همچنین کوچک و بالدار هستند، بنابراین می توانند به راحتی پخش شوند و بدون توجه انسان را گاز بگیرند.

سپس این واقعیت وجود دارد که ما اکوسیستم ها و منابع مشترک داریم. همانطور که انسان برای زندگی به آب وابسته است، پشه ها نیز برای تولید مثل به آب متکی هستند. بنابراین، ما معمولا در یک مکان زندگی می کنیم. لادو می‌گوید: «ما نمی‌توانیم به طور کامل از زیستگاهی که آن‌ها نیاز دارند، جدا شویم.

با این حال، راه هایی برای کاهش خطر بیماری های منتقله از طریق پشه وجود دارد. لادو خاطرنشان می کند که حتی پیشرفت های کوچک در زیرساخت ها می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند. برای مثال، صفحه‌های پنجره می‌توانند پشه‌ها را از خانه شما دور کنند و لوله‌کشی می‌تواند آب را از دسترس پشه‌ها دور نگه دارد. یکی از دلایلی که مالاریا در بسیاری از نقاط جهان با زیرساخت های بهتر شیوع ندارد، همین امکانات است. در مناطقی که این امکانات وجود ندارد، پشه بند می تواند به دور نگه داشتن پشه ها از بستر افراد کمک کند. این اقدامات احتیاطی همچنین می تواند از سایر بیماری های منتقله از طریق پشه مانند تب دنگی که هر ساله ده ها هزار نفر را می کشد، محافظت کند.

اما تلاش‌های بهداشت عمومی در برابر بیماری‌های منتقله از طریق پشه در شرایط تغییرات آب و هوایی دشوارتر است. اندی مک دونالد، بوم شناس بیماری در دانشگاه کالیفرنیا، سانتا باربارا، به لایو ساینس گفت: با گرم شدن سیاره، اگر محیط های بیشتری شرایط مساعد را برای این پاتوژن ها و پشه های حامل آنها فراهم کنند، این بیماری ها می توانند به مناطق جدیدی سرایت کنند.

البته، پشه ها تنها حیوانات بسیار کشنده در سیاره ما نیستند. مارها سالانه بین 81000 تا 138000 نفر را می کشند و یکی از کشنده ترین حیوانات برای انسان به شمار می روند. همچنین بیماری هاری که از طریق نیش یک پستاندار آلوده (معمولا یک سگ) منتقل می شود، سالانه حدود 59000 نفر را می کشد. حیوانات دیگری مانند حلزون های آب شیرین و حشرات قاتل نیز بیماری های کشنده ای را به انسان منتقل می کنند و سالانه هزاران قربانی می گیرند.

اما تنها یک حیوان برای کسب عنوان مرگبارترین حیوان برای انسان با پشه رقابت می کند. بر اساس برآوردهای سازمان ملل متحد، در سال 2017، قتل و درگیری مسلحانه حدود 553000 نفر را کشت و انسان را به یکی از مرگبارترین موجودات روی زمین تبدیل کرد.