کدام اول آمد، مرغ یا تخم مرغ؟


نازک بودن پوسته تخم مرغ ثابت می کند که چرا محققان در یافتن نمونه های اولیه پوسته تخم مرغ مشکل دارند. هنگامی که یک تخم مرغ با خاک اسیدی و غنی تماس پیدا می کند، به آرامی در آن حل می شود. به گفته اشتاین، خاک باعث از بین رفتن این پوسته نازک آهکی می شود. بر اساس مطالعه‌ای که در سال ۲۰۲۰ در مجله نیچر منتشر شد، تخم‌های دایناسورهای اولیه پوسته نرمی داشتند و بنابراین در فسیل‌ها حفظ نشدند.

بنابراین، تخم مرغ قبل از مرغ بود. اما آیا این پاسخ قطعی است؟ نه کاملا. اگر در مورد تخم مرغ اول بحث کنیم قضیه فرق می کند. جوجه ها (Gallus Gallus domesticus) احتمالاً زیرگونه ای از مرغ قرمز جنگلی (Gallus gallus) بودند که حدود 50 میلیون سال پیش تکامل یافتند. انسان های ساکن در جنوب شرقی آسیا این پرندگان را بین سال های 1650 تا 1250 قبل از میلاد اهلی کردند.

در مرحله‌ای از فرآیند اهلی‌سازی، آخرین اجداد جوجه‌های امروزی تخم‌هایی حاوی جنین‌هایی می‌گذارند که از نظر ژنتیکی با والدینشان متفاوت است. این جنین مرغ قبل از جوجه ریزی رشد کرد و اولین تخم را پس از بلوغ گذاشت. بنابراین، مرغ قبل از تخم مرغ وجود داشته است.

اما تاریخ تکامل به این سادگی نیست. بر اساس برخی شواهد، حتی پس از تبدیل شدن به یک گونه مستقل، جوجه ها با زیرگونه های دیگر مرغ جنگلی قرمز ترکیب شدند. برخی از این صفات کم و بیش در نسل فعلی جوجه ها دیده می شود. علاوه بر این، اهلی‌سازی جوجه‌ها در بخش‌هایی از هند و اقیانوس آرام در زمان‌های مجزا در طول چندین هزار سال اتفاق افتاد. بنابراین، تشخیص اصالت مرغ دشوار است.

صرف نظر از اینکه کدام اول بوده است، زیست شناسان و فیلسوفان به طور یکسان موافقند که مرغ و تخم مرغ یک چیز مشترک دارند: هر دو خوشمزه هستند!