کاکادو نیز مانند انسان و شامپانزه توانایی استفاده از ابزارهای مختلف را دارد


در جدیدترین آزمایشات، کاکادوهای گوفین توانستند از ابزارهای مختلفی برای انجام کارهای پیچیده استفاده کنند. این پرندگان باهوش می توانند تجهیزات مختلفی را حمل کنند و تصمیم بگیرند که کدام یک بهتر عمل می کند. طبق یک مطالعه اخیر، کاکادوها می توانند چندین ابزار را برای انجام یک کار پیچیده ترکیب کنند. دستاوردی که پیش از این دانشمندان تصور می کردند تنها انسان ها و شامپانزه ها می توانند از پس آن برآیند.

استفاده از ابزار در تعداد انگشت شماری از حیوانات مانند شامپانزه ها، گوریل ها، اورانگوتان ها، سمورهای دریایی، دلفین ها، اختاپوس ها، کلاغ ها و برخی کاکادوها مشاهده شده است. اما در بیشتر موارد، این حیوانات تنها می توانند از ابزاری برای انجام کارهای ساده استفاده کنند.

دانشمندان ابتدا به طور تصادفی دریافتند که کاکادوهای گوفین می توانند از ابزارهای مختلفی استفاده کنند. این زمانی اتفاق افتاد که کاکادوهای اسیر در یک محیط آزمایشگاهی از چوب برای رسیدن به آجیل های گیر کرده در پشت حصار استفاده کردند. پس از آن، به این پرندگان باهوش یاد داده شد که گلف ابتدایی بازی کنند و توپ را با چماق به داخل سوراخ می‌رانند.

در سال 2021، مطالعه ای در مجله Current Biology منتشر شد که یافته های جدید محققان را در مورد کاکادوهای شکار شده گوفین گزارش کرد. بر اساس این مطالعه، کاکادوها از سه ابزار مختلف برای حذف دانه های یک میوه خاص استفاده می کنند. اگرچه هنوز مشخص نبود که آیا این انیشتین های پرنده ابزارها را به عنوان اقلام جداگانه در نظر می گیرند یا به عنوان یک مجموعه متصل.

به گزارش LiveScience، در یک مطالعه جدید که در 10 فوریه در Current Biology منتشر شد، یک تیم جداگانه از محققان نشان دادند که کاکادوهای گافین صید شده وحشی می توانند از ابزار به عنوان مجموعه استفاده کنند. به گفته محققان، این پرندگان در صورت نیاز حتی می توانند این ابزارها را با خود حمل کنند.

در آزمایش‌های جدید، کاکادوها باید ابتدا ورقه را با یک چوب کوتاه و نوک تیز شکافتند و سپس با یک نی پلاستیکی بلند بادام‌ها را شکار می‌کردند تا بادام هندی را که پشت یک ورقه شفاف قرار داشت، جدا کنند. این برخلاف رفتار شناخته شده کاکادو است. بنابراین محققان مطمئن بودند که کاکادوها با آموخته های قبلی خود نمی توانستند چنین کاری انجام دهند.

7 کاکادو از 10 کاکادو شرکت کننده در این مطالعه موفق به شکار بادام هندی شدند. فیگارو و فینی دو پرنده بودند که در اولین تلاش خود در عرض 35 ثانیه موفق به انجام این کار شدند و محققان را شگفت زده کردند.

آنتونیو اوسونا ماسکارو، نویسنده ارشد این مطالعه و زیست‌شناس تکاملی در دانشگاه دامپزشکی وین می‌گوید: با این آزمایش‌ها می‌توان گفت که کاکادوها مانند شامپانزه‌ها نه تنها از ابزار استفاده می‌کنند، بلکه می‌دانند که از ابزار استفاده می‌کنند. اتریش. “انعطاف پذیری رفتار آنها واقعا شگفت انگیز است.”

در مرحله بعد تیم تحقیقاتی روش کار خود را تغییر داد. آنها آزمایش های خود را با جعبه های جداگانه تکرار کردند. برخی از این جعبه ها پرده شفاف داشتند و برخی دیگر چنین پرده ای نداشتند. به گفته ماسکارو، در این آزمایش کاکادوها باید بر اساس مشکل موجود عمل می کردند. گاهی به مجموعه ای از ابزار نیاز داشتند و گاهی فقط یک ابزار کافی بود.

در طول آزمایش دوم، برخی از پرندگان ابتدا یک ابزار را برداشتند، آن را انداختند و سپس ابزار دوم را قبل از بازگشت به ابزار اول برداشتند. به گفته ماسکارو، پرندگانی که در طول این آزمایش خاص چنین تغییر رفتاری داشتند، در مجموع عملکرد بهتری داشتند.