کاهش 35 تا 40 درصدی فروش اینترنتی و کاهش 20 تا 30 درصدی پهنای باند اپراتورهای ثابت


نشست «بررسی مشکلات و چالش های اپراتورهای ثابت در ماه های اخیر» با حضور نمایندگانی از سندیکای صنعت مخابرات ایران، شرکت مخابرات ایران، اتاق دانش بنیان اتاق ایران، اتحادیه صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی، مشاوران و پیمانکاران صنعت مخابرات ایران و کمیسیون اینترنت و انتقال توسط سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران، در این جلسه ضمن بررسی مشکلات این حوزه در خصوص نحوه جبران این خسارات به توافق رسیدند.

در این جلسه حسین اسلامی رئیس هیات مدیره این سازمان با اشاره به شرایط فعلی اینترنت در کشور گفت: سطح درخواست ها و مطالبات اعضای اتحادیه و پاسخ وزارتخانه های مختلف از جمله وزارت فاوا دچار خطای وحشتناکی شده است، بنابراین یکی از وظایف ما تلاش برای گفتگو و تسهیل ارتباط بین بدنه فعالان و دولت است.

وی همچنین به عواقب ایجاد این فاصله زیاد پرداخت و گفت: زمانی که این فاصله زیاد باشد، کار صنف نیز دشوارتر می شود و مورد انتقاد هر دو گروه قرار می گیرد، بنابراین گفت و گو و همفکری در این زمینه بسیار مهم است. “

رئیس هیئت مدیره سازمان نصر تهران ضمن انتقاد از عملکرد برخی مدیران عامل گفت: گاهی در جلسات صحبت هایی از سوی دوستان مطرح می شود اما در عمل به دلیل محدودیت های موجود رفتار متفاوتی از به هر حال نمی توان تند صحبت کرد و آهسته راه رفت، بنابراین اگر مسئولیتی را پذیرفتیم باید بر اساس این محدودیت ها حرف بزنیم تا در گفتار و رفتارمان تضادی ایجاد نشود».

اسلامی همچنین به مذاکرات سه ماهه اخیر با دولت اشاره کرد و توضیح داد: ما نمی توانیم از اینترنت و VPN کلاسی دفاع کنیم، باید درخواست های موجود را شفاف و دقیق اعلام کنیم و معتقدم حرف های کلی ثمری ندارد و موضوع اصلی این است که زیان های وارده به شرکت ها در این زمینه و نحوه جبران آن و نیز ارائه راهکارهایی برای کاهش زیان های مورد انتظار.

در ادامه این جلسه حاضرین به میزان خسارات وارده به اپراتورها طی محدودیت های ایجاد شده برای اینترنت اشاره و اعلام کردند اپراتورها در این مدت با افت 35 تا 40 درصدی فروش اینترنتی مواجه شده اند و در صورت ادامه این وضعیت. ، مشکلات جدی تری پیش خواهد آمد و این مقدار افت فروش جبران نخواهد شد.

یکی از حاضران همچنین گفت: حدود 20 تا 30 درصد از پهنای باند اپراتورهای ثابت کاهش یافته است که البته بخشی از آن در یک ماه گذشته بازگشته است. همچنین اگر در پایان شهریور با افت 40 درصدی پهنای باند مواجه بودیم و اکنون به 20 درصد رسیده است به دلیل ترافیک داخلی است که برای اپراتورها درآمدزایی ندارد. لذا پیشنهاد می شود درصدی متناسب از درآمد پهنای باند هر اپراتور که مشخص است توسط شرکت ارتباطات زیرساخت در سال 1401 تخفیف داده شود.

موضوع دیگری که در این جلسه مطرح شد مربوط به حمایت دولت از مردم بود. حاضران بر این باورند که اگر دولت قصد حمایت از مردم را دارد باید از منابع خود این کار را انجام دهد. به گفته آنها قبل از فیلتر شدن شبکه های اجتماعی باید ترافیک داخلی به نصف کاهش می یافت تا مردم به استفاده از خدمات داخلی تشویق شوند.

آنها همچنین معتقدند اکنون که این محدودیت ها از مدت ها قبل برقرار است، انجام چنین اقداماتی بیهوده است. به گفته افراد حاضر در این جلسه، دولت نباید از بخش خصوصی برای حمایت از مردم استفاده کند. راه حل آنها برای جبران خسارت از سوی دولت این است که این موسسه برای مدتی بخشی از فروش پهنای باند خود را رایگان کرده و تخفیف را از جیب دولت به مردم پرداخت کند.

آزادسازی تعرفه راه دیگری برای جبران خسارت اپراتورها بود. این در حالی است که نمایندگان اپراتورها بر این عقیده بودند که در شرایط فعلی خدمات موجود نه برای مردم و نه برای کاربران کیفیت لازم را ندارد.

فعالان عرصه اینترنت و خبرنگاران کشور همچنین با اشاره به مشکلات دیگری که در این زمینه وجود دارد، خاطرنشان کردند: نبود ادبیات واحد برای گفت و گو صنعت فناوری اطلاعات و وزارت ارتباطات، مهاجرت گسترده نیروهای متخصص، مشکلات موجود. شرکت های بیمه و گمرک و تورم از جمله مواردی بود که در این جلسه مطرح شد.

همکاری دولت با شرکت‌های گمرک، معافیت‌های مالیاتی و بیمه، تعلیق مصوبات مصوب در کمیسیون تنظیم مقررات نیز از جمله پیشنهاداتی بود که علاوه بر درخواست تخفیف متناسب از سوی دولت مطرح شد. در مورد ترافیک پهنای باند، برای جبران خسارت شرکت ها. در این جلسه از عملکرد وزیر ارتباطات و وزارتخانه زیرمجموعه نیز انتقاد شد.