کاهش 25 میلیون تومانی سقف تراکنش پایانه های ارزهای دیجیتال


وضع قوانین و مقررات برای حوزه ارزهای دیجیتال از دیرباز توسط کارشناسان امری ضروری تلقی شده است. حوزه ارزهای رمزنگاری شده سال هاست در کشور راه اندازی شده و در چند سال اخیر رونق بیشتری پیدا کرده است اما هنوز مقررات رسمی و جامعی برای آن وجود ندارد.

فقدان مقررات در این فضا مشکلاتی را برای فعالان این حوزه به ویژه صرافی های ارزهای دیجیتال ایجاد کرده است. از جمله این مشکلات عدم امکان دریافت نماد اعتماد تجارت الکترونیک است که شرط فعالیت شرکای پرداخت، فروشگاه های اینترنتی و … است. متوقف شود.

این اطلاعیه شاپرک اگرچه با حواشی زیادی همراه بود، تصمیمات را تغییر داد و در نهایت تهدید شاپرک عملی نشد، اما بهانه ای شد تا گامی در جهت تنظیم صرافی های ارزهای دیجیتال برداشته شود. این اقدام توسط بانک مرکزی و شاپرک انجام شده و قرار است به عنوان یک تصمیم موقت تا تنظیم کامل حوزه ارزهای دیجیتال اجرایی شود. در همین راستا کد 78000 به پایانه های حوزه ارز رمزنگاری شده اختصاص یافته است و از این رو این پایانه ها از این پس با این کد شناسایی می شوند.

این کد ویژه تراکنش‌های ارزهای دیجیتال است و پایانه‌هایی که جز با کد 78000 فعالیت می‌کنند، مشمول قوانین این کد هستند و به دلیل اقدام خلاف قانون توسط شاپرک مسدود خواهند شد.

با این اقدام که با هدف شفاف سازی و امکان نظارت بیشتر بر فعالیت های حوزه ارزهای رمزنگاری شده انجام شد، از یک سو اعضای این حوزه به عنوان صنف شناسایی می شوند و از سوی دیگر این شناسایی و ارائه قوانین صنفی محدودیت هایی برای معاملات ایجاد کرده است. .

گمانه زنی های دیگری درباره علت این اقدام وجود دارد و کارشناسان اعلام کرده اند که این اقدام با هدف تنظیم و کنترل قیمت دلار صورت گرفته است، زیرا نرخ ارزهای رمزپایه بر بازار ارز و دلار تاثیرگذار است.

کاهش سقف معاملات برای هر صرافی از 50 میلیون تومان به 25 میلیون تومان از جمله محدودیت هایی است که تا امروز اعمال شده است. روابط عمومی رامسینکس در این خصوص اعلام کرده است:

بر اساس اطلاعیه شاپرک و محدودیت تراکنش های درگاه پرداخت، از امروز 2 آذر 1401، هر کارت می تواند در هر تراکنش بانکی تا سقف 25 میلیون تومان واریز کند. همچنین کاربران (هر کد ملی) می توانند در 4 تراکنش 25 میلیون تومانی هر شب 100 میلیون تومان واریز کنند.

هیچ محدودیت دیگری برای مبادلات به جز این حد تراکنش وجود ندارد. پایانه های ارزهای دیجیتال محدودیتی در تعداد تراکنش ندارند و با هر کارت می توانند چهار تراکنش به ارزش 25 میلیون تومان انجام دهند.