کاهش قابل توجه فروش لپ تاپ در نتیجه مشکلات اقتصادی و تنش های ژئوپلیتیکی


بر اساس آخرین برآوردهای موسسه تحقیقاتی Trendforce، انتظار می‌رود حجم عرضه لپ‌تاپ در سال‌های 2022 و 2023 کاهش یابد. با وجود پایان سال 2022، هنوز آمار فروش لپ‌تاپ برای سال جاری تکمیل نشده است.

ظاهراً برندهای آمریکایی در بازار لپ‌تاپ در حال ایجاد تغییراتی در استراتژی‌های زنجیره تامین خود هستند و ویتنام به مرور زمان به یک سایت تولید مهم‌تر تبدیل می‌شود.

بر اساس گزارش GizmoChina، محموله های نوت بوک احتمالا در سال 2022 به 186 میلیون دستگاه خواهد رسید که نشان دهنده کاهش سالانه 24.5 درصدی است. پیش بینی می شود رقم عرضه در سال جاری 171 میلیون دستگاه باشد. یعنی 7.8 درصد کمتر از سال 2022.

کاهش فروش لپ تاپ در سراسر جهان را می توان به عواملی مانند تنش های سیاسی و مشکلات اقتصادی نسبت داد که در نتیجه تقاضا برای سایر محصولات الکترونیکی مصرفی نیز کاهش یافته است.

گفته می شود به دلیل همه گیر شدن ویروس کرونا و تعطیلی در چین، تولید قطعات اولیه لپ تاپ تحت تاثیر قرار گرفته است. در نتیجه این اتفاق، انتظار می‌رود فروش لپ‌تاپ با 9.5 درصد کاهش به 35.1 میلیون دستگاه در سه ماهه اول سال 2023 برسد. این اولین بار در 10 سال گذشته است که فروش لپ‌تاپ تا این حد در سه ماهه اول کاهش یافته است. از سال.

جنگ تجاری آمریکا و چین تنش‌های ژئوپلیتیکی را در بسیاری از مناطق مهم تولیدی جهان تشدید کرده و برندهای فعال در بازار الکترونیک را تشویق به فاصله گرفتن از چین کرده است. برندهای آمریکایی در این زمینه فعالیت بیشتری داشته اند. ویتنام یکی از مقاصد اصلی شرکت های آمریکایی برای تولید محصولات است.