کاهش شدید سودآوری آمازون در میان اخراج های گسترده


فروش آمازون در فصل تعطیلات سال گذشته بهتر از پیش بینی های اولیه این شرکت بود، اما گزارش مالی نشان می دهد که این شرکت همچنان با اثرات بدتر شدن وضعیت اقتصادی در بسیاری از واحدهای تجاری خود دست و پنجه نرم می کند.

طبق گزارش The Verge، فروش خالص آمازون در سه ماهه چهارم سال 2022 رشد سالانه 9 درصدی را تجربه کرد. در سه ماهه سوم سال 2023، این شرکت پیش بینی کرد که فروش خالص آن بین دو تا هشت درصد افزایش خواهد یافت.

علیرغم افزایش فروش خالص، سه ماهه پایانی سال 2022 کمترین سود را در تاریخ آمازون در سه ماهه چهارم سال ثبت کرد. این شرکت در دوره مورد بحث 0.3 میلیارد دلار سود ثبت کرد که به طور قابل توجهی کمتر از سود 14.3 میلیارد دلاری در سه ماهه چهارم سال 2021 بود.

آمازون می گوید سال گذشته 2.7 میلیارد دلار ضرر کرده است. این اولین بار از سال 2014 است که آمازون ضرر مالی را تجربه می کند. این شرکت در زمان شیوع ویروس کرونا درآمد و سودآوری واحدهای تجاری خود را به شدت افزایش داده بود.

تجارت بین المللی آمازون در سال گذشته زمان جالبی را سپری نکرده است. فروش این واحد تجاری که در سال 2021 22 درصد رشد کرده بود، در سال 2022 به میزان 8 درصد کاهش یافت. نرخ رشد سایر مشاغل آمازون مانند AWS کمتر از سال 2021 بود.

آمازون تعداد قابل توجهی از کارگران خود را در سه ماهه پایانی سال گذشته اخراج کرد. اخراج آمازون علاوه بر اپل، غول های فناوری دیگر را نیز دچار مشکل کرده است.