کاهش درآمد فروش آیفون در سه ماهه اول سال 2023 نسبت به سال قبل


اپل امروز گزارش درآمد خود را برای سه ماهه اول سال 2023 منتشر کرد. آمارهای این شرکت نشان دهنده کاهش درآمد آیفون است که انتظارات تحلیلگران را برآورده نکرد. مدیر عامل این شرکت در گفتگو با تحلیلگران اعتراف کرد که اگر کمبود آیفون 14 پرو وجود نداشت، درآمد این شرکت از فروش گوشی های هوشمند در سه ماهه اول سال 2023 نسبت به سه ماهه اول سال 2022 رشد می کرد.

تائیدیه تیم کوک جای تعجب نیست که مشکلی در تامین آیفون وجود داشته باشد. به گفته 9to5Mac، دستگاه‌هایی مانند آیفون 14 پرو و ​​آیفون 14 پرو مکس که بسیاری از مردم قصد خرید آن‌ها را داشتند، در فصل خرید مهم تعطیلات در دسترس نبودند که تأثیر زیادی بر درآمد اپل در سه ماهه اول سال 2023 داشت.

  • درآمد آیفون در سه ماهه اول سال 2023 برابر با 65.78 میلیارد دلار است
  • درآمد آیفون در سه ماهه اول سال 2022 معادل 71.63 میلیارد دلار است

این بدان معناست که عدم عرضه آیفون 14 پرو در سه ماهه اول سال 2023 باعث کاهش 6 میلیارد دلاری درآمد اپل از فروش گوشی های هوشمند شده است. این شرایط باعث شد که مجموع درآمد شرکت مذکور در بازه زمانی مذکور به حدود 123 میلیارد دلار برسد که نسبت به سه ماهه اول سال 2022 حدود یک میلیارد دلار کاهش داشته است.

اضافه شدن از تیم کوک در مورد رفتار مصرف کنندگان با کمبود آیفون 14 پرو پرسیده شد. تحلیلگران این سوال را مطرح کردند که آیا آن دسته از مشتریانی که قصد خرید آیفون 14 پرو در ماه دسامبر را داشتند، علیرغم انتظار طولانی توانستند محصول مورد نظر خود را دریافت کنند یا به جای آن مدل دیگری را خریداری کردند؟ یا اینکه خرید خود را به تعویق انداخته یا کنسل کرده اند؟ پختن وی در پاسخ اظهار داشت که تمام داده های مورد نیاز برای پاسخ به این سوالات را در اختیار ندارد.

مدیر عامل اپل همچنین به سهم اپل از بازار گوشی های هوشمند اشاره کرد و گفت که آیفون در سه ماهه گذشته علیرغم کمبود عرضه در سراسر جهان رشد کرد.

پختن تایید کرد که اپل کمبود آیفون 14 پرو را برای سه ماهه دوم سال 2023 برطرف کرده است و اکنون می تواند بدون هیچ مشکلی تقاضای خریداران را برآورده کند.