“کامپیوتر سبز” اینتل 90 درصد قطعات قابل بازیافت دارد


اینتل می‌گوید ردپای کربن پردازنده‌های خود را کاهش داده است و سایر شرکت‌های صنعت سخت‌افزار باید از این روند پیروی کنند تا اثرات زیست‌محیطی را کاهش دهند.

به گفته Tom’s Hardware، کامپیوتر آزمایشی جدید اینتل به پردازنده نسل دوازدهم Alder Lake مجهز شده است. اینتل به مدل دقیق پردازنده اشاره ای نکرده است، اما از آنجایی که این کامپیوتر روی بهره وری انرژی تمرکز دارد، احتمالاً به سراغ یکی از پردازنده های 65 وات یا 35 وات (سری T) می رویم. وظیفه خنک سازی قطعات داخل کیس توسط یک خنک کننده معمولی کم مصرف انجام می شود.

اینتل می‌گوید نرم‌افزار جدیدی به نام مرکز کنترل نرم‌افزار رایانه سبز اینتل برای رایانه جدید خود توسعه داده است تا به سیستم اجازه دهد در حالت عملکرد کم کربن کار کند. این نرم افزار به طور خودکار فعالیت های کاربر را شناسایی کرده و مصرف انرژی سیستم را بهینه می کند.

مادربرد مورد استفاده در کامپیوتر اینتل به جای 1800 قطعه به 1400 قطعه مجهز شده است تا مصرف مواد اولیه را تا 22 درصد کاهش دهد. زیرسیستم تحویل توان یک مدل نسبتاً معمولی است، اما ظاهراً قادر به ارائه عملکرد بهینه است. اینتل می گوید که زیرسیستم تحویل برق مورد بحث 6 درصد کمتر از مادربردهای معمولی در همه حالت ها کارایی دارد.

بردهای مدار چاپی ساخته شده از فلز، رزین و فایبرگلاس تا حد زیادی قابل بازیافت نیستند. نرخ بازیافت فلز خوب است، اما رزین و الیاف شیشه را نمی توان به راحتی از هم جدا کرد. در این راستا، اینتل به سراغ مدار چاپی متفاوتی رفته است. اینتل می گوید که نرخ بازیافت 95 درصدی برای الیاف فلزی و شیشه ای و نرخ 90 درصدی برای رزین در این برد مدار چاپی قابل دستیابی است.