کارکنان کمیسیون اروپا باید فورا TikTok را از دستگاه های شخصی حذف کنند


کمیسیون اروپا اعلام کرده است که کارمندان این سازمان اجازه استفاده از شبکه اجتماعی تیک توک را ندارند. دولت های غربی به طور فزاینده ای در مورد استفاده از پلتفرمی که شرکت مادر آن در چین فعالیت می کند ابراز نگرانی می کنند.

ساعاتی پیش به کارکنان کمیسیون اروپا (بازوی اجرایی اتحادیه اروپا) گفته شد که در اسرع وقت اپلیکیشن تیک توک را از تمامی دستگاه های سازمانی و شخصی که اپلیکیشن های کمیسیون اروپا بر روی آنها نصب شده است حذف کنند.

فایننشال تایمز به نقل از منابع آگاه می نویسد که برنامه هایی مانند Skype for Business و سیستم ایمیل داخلی کمیسیون اروپا در دستگاه هایی که همچنان از Tik Tok استفاده می کنند، در دسترس نخواهد بود.

پس از انتشار گزارش فایننشال تایمز، کمیسیون اروپا در بیانیه ای رسما تایید کرد که کارمندانش اجازه استفاده از تیک توک را ندارند. کمیسیون اروپا می گوید در تلاش است از داده ها و سیستم های خود در برابر تهدیدات امنیتی بالقوه محافظت کند.

ممنوعیت استفاده از تیک توک برای کارمندان کمیسیون اروپا آخرین نمونه اقدام سازمان های غربی علیه این پلتفرم محبوب این روزها است. TikTok با پشتیبانی ByteDance رشد انفجاری را تجربه کرده است. منتقدان می گویند ByteDance به دلیل قوانین سختگیرانه حزب کمونیست چین مجبور است داده های کاربران را در اختیار دولت قرار دهد.

تیک توک در بیانیه ای که برای فایننشال تایمز ارسال کرد، ناامیدی خود را از تصمیم جدید کمیسیون اروپا ابراز کرد. سخنگوی این شبکه اجتماعی می گوید که تیک توک با کمیسیون اروپا در تماس است تا تصورات غلط در مورد پلتفرم محبوب چینی را پاک کند. تیک توک بارها گفته است که هیچ ارتباط مستقیمی با دولت چین ندارد.

ایالات متحده و بریتانیا قبلاً اقدامات مشابهی انجام داده‌اند و از کارکنان بخش‌های حساس خواسته‌اند تا TikTok را حذف کنند.

سنای آمریکا اخیرا لایحه جدیدی را تصویب کرد که بر اساس آن کارمندان فدرال مجاز به استفاده از تیک توک در ادارات دولتی نیستند. تعدادی از ایالت های آمریکا از جمله مریلند، تگزاس و آیووا به طور جداگانه استفاده از تیک توک را ممنوع کرده اند.

ByteDance در حال تلاش برای امضای قراردادی با دولت ایالات متحده برای پایان دادن به نگرانی ها در مورد Tik Tok است. احتمالا این قرارداد باعث می شود بخشی از تیک توک به یک شرکت آمریکایی فروخته شود. شاید TikTok به برخی از شرکت های آمریکایی اجازه نظارت بر سیستم های داخلی آن را بدهد.

اواخر سال گذشته، اعلام شد که چهار کارمند ByteDance به طور غیرقانونی به داده های کاربران آمریکایی دسترسی پیدا کرده اند. TikTok این گزارش ها را تایید کرد و گفت که کارکنان متخلف اخراج شده اند. همچنین سال گذشته، پارلمان بریتانیا اکانت Tik Tok خود را غیرفعال کرد.