کارمندان گوگل ظاهرا از ساندرا پیچای و بارد بسیار ناراضی هستند


روز دوشنبه 17 فوریه، گوگل رقیب ChatGPT را قبل از بینگ جدید مایکروسافت معرفی کرد. بارد، اولین چت ربات مبتنی بر هوش مصنوعی گوگل، هنوز وارد نشده است و رسوایی زیادی به بار آورده و مرتکب یک اشتباه علمی شده است. با این حال، معرفی این ربات تنها چند هفته پس از گزارش هایی مبنی بر آشفتگی های زیادی در شرکت انجام شد که حتی مدیر عامل آن ساندرا پیچای مجبور به فراخوان برای جلسات “کد قرمز” شدند. همچنین، چندی پیش، گوگل دور گسترده ای از اخراج را آغاز کرد.

اکنون، گزارشی از CNBC نشان می دهد که کارمندان گوگل از زمان رونمایی بارد ناراضی بودند. ظاهراً، پلتفرم پیام‌رسان داخلی مورد استفاده کارمندان Google مملو از میم‌ها (MEME) است که از Pichai، Google، راه‌اندازی چت بات Bard، اخراج‌های دسته جمعی و موارد دیگر پس از این جریان‌ها انتقاد می‌کنند.

به عنوان مثال یکی از این میم ها دارای محتوای زیر است: “ساندرا عزیز! تاسیس برد و اخراج دسته جمعی کارمندان عجولانه، غیرمسئولانه و کوته بینانه بود. لطفا دیدگاه بلند مدت تصمیمات خود را در نظر بگیرید.” این میم که ظاهرا با تصویر ساندرا پیچای تزئین شده است، اشاره به Outlook دارد که نام سرویس ایمیل مایکروسافت است و به معنای چشم انداز نیز می باشد. به عبارت دیگر، به سردرگمی گوگل برای رقابت در هوش مصنوعی قبل از رونمایی از بینگ جدید مایکروسافت اشاره می کند.

البته شکایات فقط در مورد اخراج های دسته جمعی نیست، بلکه به چت بات بارد نیز برمی گردد. در واقع، ربات چت هوش مصنوعی گام مهمی برای گوگل بود که می‌توانست، و هنوز هم می‌تواند آینده کسب‌وکار موتور جستجوی آن را نشان دهد، و به نظر می‌رسد کارمندان برای راه‌اندازی عمومی آن احساس آمادگی نمی‌کردند، زیرا پیچای معتقد بودند که تصمیم عجولانه

علاوه بر این، گوگل برای نشان دادن قدرت چت بات خود در رویداد خود چند سوال علمی از این چت بات پرسید که به یکی از آنها پاسخ اشتباه داد و بلافاصله پس از آن صد میلیارد دلار ضرر برای گوگل به همراه داشت. مم دیگری نیز در دست انتشار است که باز هم عجله برای معرفی برد مطرح می شود و به ضرر مالی پس از اشتباه علمی اش اشاره می کند.

سردرگمی گوگل در رونمایی عمومی Bard بی دلیل نبود. چون این شرکت از هر طرف دچار مشکل بود. به عنوان مثال، ChatGPT به تنهایی در حال حاضر بیش از 100 میلیون کاربر دارد و نرخ رشد آن در حال تبدیل شدن به یک رکورد در تاریخ فناوری است.

در مقابل، مایکروسافت هوش مصنوعی مشابه ChatGPT را در موتور جستجوی جدید Bing و مرورگر Edge قرار داده است و همچنین قول داده است که به زودی از هوش مصنوعی در مجموعه آفیس خود استفاده کند. همه این فشارها دست به دست هم داد تا گوگل احساس بن بست کند و ساندرا پیچای تصمیم گرفت راه برون رفت از این فشارها را معرفی و رونمایی محصولی جدید برای رویارویی با رقبا بداند.

با این حال، با وجود تمام فشارهایی که بر این شرکت وارد شده، ظاهراً کارمندان گوگل با هیچ یک از تصمیمات گوگل موافق نبودند و اکنون با طنز در محیط کار نارضایتی خود را نشان می دهند.