کارشناسان می گویند چک های الکترونیکی در توسعه اقتصاد دیجیتال نقش دارند


صبح 30 آبان ماه مراسم رونمایی از سامانه چک دیجیتال امن با حضور رئیس کل بانک مرکزی، وزرای اقتصاد و امنیت، نمایندگان مجلس و روسای بانک ها برگزار شد. به گفته صالح آبادی، رونمایی از چک الکترونیکی نقطه شروع است: به زودی این ابزار در تمامی بانک ها فعال می شود و امیدواریم شبکه بانکی به سرعت نرخ پذیرش آن را افزایش دهد و شاهد پذیرش آن در مشاغل باشیم.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، چک دیجیتالی مشابه چک کاغذی است و کلیه قوانین و مقررات چک کاغذی نیز در مورد این چک جاری است و اعتبار و استناد آن منوط به امضای الکترونیکی است. در چک دیجیتال، کاغذ از چک خارج می‌شود و داده‌های چک در سیستم چک مرکزی که برای ارائه یک چک دیجیتال امن تنظیم شده است، ذخیره می‌شود. این سامانه امکان مدیریت آنلاین و نظارت بر مبادله چک را برای شبکه بانکی و بانک مرکزی فراهم می کند. همچنین امضای دیجیتال در هنگام صدور چک یا انتقال آن الزامی است که نیاز به داشتن گوشی هوشمند دارد اما دارنده چک دیجیتال برای وجه چک نیازی به داشتن امضای دیجیتال ندارد.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، در این دیدار وزیر اقتصاد در خصوص مزایای چک الکترونیکی و تاثیر آن در رونق اقتصادی صحبت کرد و آن را محصولی ارزشمند در نظام بانکی دانست. به گفته خاندوزی، این نشانه حمایت از تولید است: «ما یک مفهوم کلیدی به عنوان هزینه معامله برای تولیدکنندگان داریم. هر سیاستی که بتواند هزینه مبادله تولیدکنندگان، صادرکنندگان، صنعتگران و بازرگانان را کاهش دهد، فرآیند تولید آسان‌تر و جذاب‌تر را در اقتصاد کشور به دنبال دارد. از جمله مشکلات حقوقی و بعضاً قضایی و متأسفانه مجازاتی که در معاملات اقتصادی می توان یافت و هر چه نظام اقتصادی و حقوقی به کاهش این بلاتکلیفی ها کمک کند و فعال اقتصادی با سهولت بیشتری قرارداد را منعقد کند، به گردش بیشتر کمک می کند. به سرعت. در اقتصاد ایران رخ دهد. چک الکترونیکی، سفته و برات الکترونیکی که سال گذشته رونمایی کردیم و درگاه ملی مجوزها همگی در جهت تسهیل تولید در اقتصاد ملی هستند زیرا به کاهش هزینه مبادلات و افزایش اطمینان کمک می کنند. شبکه بانکی می تواند با افزایش ضریب نفوذ چک های الکترونیکی در بین مردم، در کنار افزایش رضایت مردم و مشتریان و کاهش هزینه های بدون ربا بانک ها، نقش مهمی در تسهیل تولید در اقتصاد کشور داشته باشد. وی از روسای بانک ها خواست کمک کنند تا این گونه محصولات با سرعت بیشتری گسترش یابد.

همچنین وزیر صنعت، معدن و تجارت سامانه چک الکترونیکی را در توسعه اقتصاد دیجیتال موثر دانست و درباره چالش چند ساله بانک مرکزی و وزارت صنعت در حوزه امضای دیجیتال گفت: چک دیجیتال یکی از زیرساخت های تولید است. 10 تا 15 سال است که چالش بانک مرکزی و وزارت صنعت در حوزه امضای دیجیتال بوده و در دوره جدید توافقات لازم انجام شده است و به زودی شاهد پذیرش امضای دیجیتال از سوی وزارت صنعت خواهیم بود. بانک مرکزی

در بخشی دیگر از این رونمایی، مهران محرمیان، معاون فناوری های نوین بانک مرکزی درباره مزیت های چک دیجیتال گفت: مهم ترین نکته در مورد چک دیجیتال این است که برای افراد مختلفی که در حوزه دیجیتال حضور ندارند، قابل استفاده است. امکان نقد کردن آن به صورت حضوری.” به گفته وی، در دوران کرونا تا 95 درصد مراحل صدور چک وجود نداشت و اکنون به 98 درصد رسیده است. وی کاهش تعداد زندانیان را از دیگر مزیت های قوانین جدید چک دانست و اعلام کرد: در سال 2016 روزانه 10 نفر به دلیل مسائل قضایی چک روانه زندان می شدند اما اکنون به یک نفر در روز رسیده است. به گفته محرمیان چک الکترونیکی از نظر حقوقی و فنی پیچیده بود.

در حال حاضر بانک‌های پارسیان، صادرات و تجارت امکان دسترسی مشتریان واقعی به چک الکترونیکی را فراهم کرده‌اند و سه بانک کزوری، آینده و ملت نیز در حال اجرای آزمایشی این طرح برای مشتریان هستند. بر اساس اعلام بانک مرکزی، چک های الکترونیکی نسبت به چک های کاغذی از سرعت، دقت و امنیت بیشتری در عملکرد و نقدینگی برخوردار هستند. سرعت بالا در ثبت و رسیدگی الکترونیکی چک، عدم نیاز به ارسال فیزیکی چک، رفع نگرانی مردم در ثبت چک در سامانه و امنیت بالا و امکان سرقت یا مخدوش شدن چک از دیگر مزایایی است که برای آن اعلام شده است. یکی از پیش نیازهای استفاده از خدمات سامانه چکاد، عضویت در بانک، نصب و فعال سازی برنامه ثبت امضای الکترونیکی ما و داشتن حساب جاری با امکان صدور دسته چک می باشد. سامانه چک دیجیتال به کاربر این امکان را می دهد که با فعال سازی سرویس چک الکترونیکی و معرفی گواهی امضای الکترونیکی، درخواست دسته چک دیجیتالی کند. درگاه‌های الکترونیکی امن بانک‌ها مانند اینترنت بانک و موبایل بانک یا نرم‌افزار شعب ویژه از جمله راه‌های دسترسی و استفاده از این سامانه است.