ژاپن رسما فروش تجهیزات ساخت تراشه به چین را محدود کرده است


دیروز ژاپن رسما 23 ابزار ساخت تراشه را به لیست کنترل صادرات خود اضافه کرد. انتظار می رود با این تصمیم صادرات تجهیزات پیشرفته در فهرست مذکور به چین محدود شود. به ویژه، SMIC به عنوان یکی از سازندگان معروف چینی تراشه و YMTC دیگر نمی تواند ابزارهای مورد نیاز برای ساخت تراشه های پیشرفته را فراهم کند.

گزارش کردن TomsHarware، فهرست 23 کالای مشمول کنترل صادرات ژاپن شامل تمام ماشین‌های لیتوگرافی، تجهیزات حکاکی، ابزارهای مورد استفاده برای پولیش شیمیایی ویفر و تست‌کننده‌های ماسک فرابنفش (EUV) است.

این دستگاه ها در چندین شرکت ژاپنی از جمله نیکون، توکیو الکترون، اسکرین هولدینگ و لاسرتک تولید می شوند. پیش بینی می شود قوانین جدید این کشور در اردیبهشت ماه رسماً اعلام و از تیرماه اجرایی شود. بنابراین شرکت های چینی حداقل سه ماه دیگر فرصت دارند تا تجهیزات مورد نیاز خود را خریداری کنند.

افزودن ابزارهای تراشه سازی به قانون کنترل صادرات ژاپن به عنوان یک پیگیری محدودیت های آمریکا و هلند علیه چین با این حال، ژاپن مستقیماً از چین نامی نکرده است.

آخرین مقررات صادرات ایالات متحده واردات ابزارها و فناوری های ساخت تراشه ایالات متحده به چین را محدود می کند. تجهیزاتی که برای ساخت تراشه های منطقی یا ترانزیستورهای غیرمسطح با فرآیندهای 10، 14 و 16 نانومتری یا کوچکتر، تراشه های NAND سه بعدی با 128 لایه یا بیشتر و DRAM استفاده می شود. علاوه بر این، آمستردام و واشنگتن فروش تجهیزاتی را که به شرکت های چینی اجازه می دهد از لیتوگرافی فرابنفش (EUV) استفاده کنند، محدود می کنند.

SMIC تنها شرکت چینی است که می تواند تراشه هایی با فرآیندهای پیشرفته بر اساس ترانزیستورهای FinFET تولید کند. تمرکز این شرکت بیشتر بر روی فرآیندهای پیشرفته تر است و محدودیت های ایالات متحده علیه چین استفاده این شرکت از فناوری های کلاس 10 نانومتری یا فرآیندهای پیچیده تر را محدود می کند. محدودیت های جدید از سوی ایالات متحده، هلند و اکنون ژاپن، توسعه ظرفیت تولید تراشه 14 نانومتری SMIC را تقریبا غیرممکن کرده است.

علاوه بر این، YMTC قصد دارد برخی از نیروی کار خود را پس از مواجه شدن با محدودیت های ایالات متحده اخراج کند. بنابراین تاثیر مقررات ژاپن بر این شرکت در حال حاضر مشخص نیست.