چین سرانجام تایید کرد که مریخ نورد این کشور احتمالا دیگر هرگز بیدار نخواهد شد


به گزارش لایو ساینس، ژانگ رونگچاطراح ارشد برنامه اکتشاف مریخ چین اخیراً در گفتگو با تلویزیون مرکزی چین اعلام کرد که Jurang، اولین مریخ نورد این کشور احتمالاً توسط گرد و غبار پوشانده شده است و بنابراین پنل های خورشیدی آن نمی توانند نیروی کافی برای بیدار کردن کاوشگر از خواب زمستانی را فراهم کنند.

مدتهاست که این سناریو محتمل ترین دلیل بیدار نشدن جورنگ در نظر گرفته شده است. این مریخ نورد در می 2022 با آغاز زمستان در نیمکره شمالی مریخ به خواب رفت و سپس انتظار می رفت که در دسامبر 2022 با پایان فصل سرد و افزایش شدت تابش خورشید فعالیت خود را از سر بگیرد. در ماه مارس، تصاویر ناسا از سیاره سرخ نشان داد که مریخ نورد در همان موقعیتی است که از زمان شروع خواب زمستانی تقریباً یک سال قبل در آن قرار داشت.

امید می رفت که سرمای غیرمعمول زمستان مریخی عامل اصلی بیدار نشدن جورونگ باشد و با افزایش دما، مریخ نورد دوباره فعال شود. اما نظرات اخیر ژانگ نشان می دهد که گرد و غبار محتمل ترین علت است. به گفته ژانگ، ماموریت جورونگ برای کاوش در یک منطقه مسطح وسیع در مریخ به نام دشت اتوپیا در ابتدا قرار بود تنها سه ماه طول بکشد. اما مریخ نورد قبل از رفتن به خواب ابدی 358 روز دوام آورد. در این مدت، جورنگ 1921 متر از سطح مریخ را طی کرد.

مریخ نورد چینی در سال 2021 قصد دارد سنگ های مریخ، میدان های مغناطیسی و آب و هوا را مطالعه کند. روی سیاره سرخ فرود آمد. این کاوشگر شش ابزار علمی شامل رادارهای تشخیص زیرسطحی، آشکارساز ترکیب سطح، آشکارساز میدان مغناطیسی سطح، دوربین چند طیفی، ایستگاه هواشناسی و دوربین ناوبری ویژه در سطح مریخ را حمل می کرد. نام کاشف از خدای آتش در اساطیر چینی گرفته شده است.