چین در حال راه اندازی یک مرکز تحقیقاتی برای نوآوری بیشتر در زمینه بلاک چین است


علیرغم موضع ستیزه جویانه چین در برابر تجارت ارزهای دیجیتال، این کشور در نوآوری بلاک چین فعال بوده و حتی به خود به عنوان کشوری با پشتوانه بلاک چین افتخار می کند. چین در سپتامبر 2022 ادعای 84 درصد از تمام برنامه های بلاک چین ثبت شده در سراسر جهان را داشت.

اگرچه ادعای چین در زمینه بلاک چین دور از انتظار نیست، اما میزان تایید برنامه های مرتبط با این حوزه در کشور مذکور به طرز چشمگیری پایین است. در حال حاضر تنها 19 درصد از کل درخواست های ثبت شده در این کشور تاییدیه لازم را دریافت کرده اند.

به روز رسانی پیشرفت توسعه CBDC چین

فناوری بلاک چین و پروژه CBDC به علامت تجاری دولت چین تبدیل شده است. در راستای روند توسعه پروژه مذکور، بانک مرکزی کشور میلیاردها دلار یوان الکترونیکی (e-CNY) در سراسر کشور ارائه کرده است که هدف آن ترویج پذیرش CBDC است. بر اساس یک گزارش جدید، بانک مرکزی چین حدود 200 فعالیت مرتبط با e-CNY را در سراسر کشور راه اندازی کرده است.

هدف از این فعالیت ها ترویج استفاده از یوان دیجیتال بود. در طی این فرآیند، بسیاری از شهرهای چین 180 میلیون یوان (26.5 میلیون دلار) را به صورت دیجیتالی در برنامه های یارانه و کوپن هزینه کردند. گلوبال تایمز، یک رسانه خبری چینی مستقر در انگلیس، اعلام کرد که برخی از شهرها مانند شنژن بیش از 14.7 میلیون یوان دیجیتال را به عنوان یارانه به صنایع مختلف اختصاص داده اند.

چین تلاش‌های زیادی برای پذیرش بیشتر یوان دیجیتال انجام داده است، از جمله تعیین اهداف برای شهرهای مختلف برای افزایش استفاده از CBDC. گزارش دیگری اشاره می کند که شهر هانگژو در تاریخ 16 ژانویه کوپن های الکترونیکی 80 یوان یوآن را برای هر یک از شهروندان خود صادر کرد.

علاوه بر این، مقامات ارشد حزب حاکم در شهر سوژو یک شاخص عملکرد کلیدی را برای پایان سال 2023 در 1 فوریه تعیین کردند. مقامات شهر انتظار دارند که تراکنش های الکترونیکی CNY تا پایان سال جاری به دو تریلیون یوان (300 میلیارد دلار) برسد.

البته باید اشاره کنیم که کل تراکنش‌های e-CNY در اکتبر 2022، یعنی دو سال پس از راه‌اندازی CBDC، به سختی از مرز 100 میلیارد یوان (14 میلیارد دلار) فراتر رفت.

اپلیکیشن کیف پول e-CNY امکان ارسال بسته های هدیه قرمز رنگ به نام Hongbao را ارائه می دهد که هدف اصلی آن جذب کاربران بیشتر است. در اوایل ژانویه، این اپلیکیشن آپدیت جدیدی دریافت کرد که به کاربران امکان می داد با استفاده از تلفن های اندرویدی خود پرداخت های بی سیم انجام دهند.

چین سال هاست که به یکی از مهم ترین مراکز فناوری جهان تبدیل شده است و با راه اندازی مرکز تحقیقات نوآوری بلاک چین می تواند پیشرفت چشمگیرتر و موفقیت بیشتری را تجربه کند.