چین با ChatGPT و Google Bard با چت ربات ERNIE رقابت می کند


بایدو، غول فناوری چینی که بیشتر بر موتورهای جستجوی وب تمرکز دارد، در بیانیه ای اعلام کرد که به دنبال راه اندازی سرویسی مشابه ChatGPT است. در واکنش به این خبر ارزش سهام بایدو 16 درصد افزایش یافت.

به گزارش CNN، چت بات جدید Baidu که در چینی Wenxin Yiyan و به انگلیسی ERNIE Bot نام دارد، در ماه مارس وارد بازار خواهد شد. بایدو می گوید ربات چت مورد بحث در حال حاضر در حال آزمایش داخلی است.

ERNIE بر اساس مدل زبان اختصاصی بایدو است که این شرکت در سال 2019 توسعه داده است. پروژه ERNIE از سال 2019 پیشرفت های زیادی را تجربه کرده است و به کاربران امکان می دهد شعر و مقاله بنویسند یا از طریق متن عکس ایجاد کنند. یکی از سخنگویان بایدو می گوید که تا کنون سه نسل از ERNIE ساخته شده است.

مدل‌های زبانی بر روی حجم عظیمی از داده‌های آنلاین آموزش داده می‌شوند تا پاسخ‌های مناسب به پرسش‌های کاربران ارائه کنند. یکی از سخنگویان بایدو می گوید که محققان این شرکت “به طور مداوم” برای بهبود فناوری مورد استفاده در ERNIE کار می کنند تا ربات چت بتواند کارهای بیشتری انجام دهد.

بایدو هنوز هیچ تصویری از رابط کاربری ERNIE منتشر نکرده است. همچنین مشخص نیست که آیا ERNIE وارد موتور جستجوی Baidu خواهد شد یا خیر.

بیانیه بایدو در حالی بیان می شود که گوگل شب گذشته از Bard به عنوان جدی ترین رقیب ChatGPT رونمایی کرد. مایکروسافت، دیگر بازیگر مهم در حوزه هوش مصنوعی، امشب کنفرانس جدیدی برگزار می کند. احتمالا در این کنفرانس شاهد اضافه شدن ChatGPT به موتور جستجوی بینگ باشیم.

ChatGPT در ماه های اخیر بسیار محبوب شده است و توانسته است تعداد کاربران را به سمت خود جابجا کند. این چت بات نه تنها مقالات دانشگاهی را می نویسد، بلکه قابلیت کدنویسی نیز دارد. مایکروسافت میلیاردها دلار در شرکت ایجاد کننده ChatGPT سرمایه گذاری کرده است.