چین با اتخاذ معماری RISC-V به نبرد با سازندگان تراشه غربی می‌رود


نیازهای کاربر روندهایی را در فناوری های مدرن ایجاد می کند. به عنوان مثال، با افزایش تقاضا برای تراشه در وسایل نقلیه الکترونیکی، سرورهای پیشرفته مرکز داده و برنامه های کاربردی. هوش مصنوعی، شاهد گسترش استفاده از معماری RISC-V در پردازنده ها هستیم. در دنیایی که همه چیز روز به روز گران تر می شود، RISC-V به عنوان یک معماری منبع باز توجه زیادی را به خود جلب کرده است. زیرا باعث صرفه جویی زیادی در هزینه سازندگان تراشه می شود.

آینده چین؛ RISC-V چیست؟

وقتی صحبت از تولید محصولات نیمه هادی می شود، شرکت های سازنده این قطعات با چندین فرآیند پیچیده و دشوار مواجه هستند. بنابراین، تعداد بسیار کمی از تراشه‌سازان تولید یا حتی توسعه را خودشان انجام می‌دهند. اما با پیشرفت سریع تکنولوژی، میزان تقاضا از ظرفیت تولیدکنندگان فراتر رفته و RISC-V دقیقا در چنین شرایطی مورد استفاده قرار می گیرد. این معماری در واقع یک مجموعه دستورالعمل منبع باز و بدون حق امتیاز برای ساخت تراشه ها ارائه می کند.

دلایل مختلفی برای پذیرش RISC-V در چین وجود دارد. اول اینکه معماری ذکر شده یک گزینه مقرون به صرفه برای طراحان تراشه است. علاوه بر این، متن باز بودن و انعطاف پذیری و شخصی سازی بیشتر در مقایسه با معماری های اختصاصی از دیگر مزایای RISC-V است. در نهایت، این معماری نسبتا جدید به طور مداوم در حال تکامل است و بنابراین می تواند با نیازهای برنامه های کاربردی آینده سازگار شود.

محبوبیت RISC-V در صنعت نیمه هادی جهان در حال افزایش است و شاید دلیل اصلی آن چین باشد. شرکت های چینی تنها در سال 2022 یازده تراشه جدید مبتنی بر RISC-V تولید خواهند کرد. این تراشه ها در زمینه های مختلفی مانند خودروسازی، کامپیوتر، ارتباطات بی سیم، مدیریت انرژی و امنیت کاربرد دارند.

پذیرش RISC-V در چین یک پیشرفت بسیار بزرگ در صنعت نیمه هادی جهان تلقی می شود. این نشان می دهد که چین در حال تبدیل شدن به یکی از شرکت های بزرگ در طراحی و تولید تراشه است. معماری منبع باز دارای پتانسیل بالایی است و موقعیت های بسیار مطلوبی را برای چین به عنوان رهبر در توسعه تراشه ها فراهم می کند.