چگونه در ایران وکالت بگیریم؟


وکالت قراردادی است که به موجب آن یکی از طرفین برای انجام وظایف یا اموری که طبق قوانین ایران معین می شود، طرف دیگر را به عنوان نماینده خود تعیین می کند. وکالت جایز است به این معنا که هر یک از طرفین می تواند در تاریخ فسخ آن را فسخ کند. آهسته. تدریجی

وکالت را می توان به دو بخش مدنی و قضایی تقسیم کرد. در بخش مدنی که به کلیه امور غیر قضایی از قبیل خرید و فروش، اجاره، نکاح، طلاق، بدهی، رهن و… اشاره دارد، می‌توانیم شخص غیرمجاز را به عنوان وکیل تعیین کنیم. اما در امور قضایی یعنی پرونده هایی که در دادگاه رسیدگی می شود نمی توان وکالت شخص غیرمجاز را داشت. فقط وکلای واجد شرایط و دارای مجوزهای خاص می توانند به عنوان وکیل در محاکم قضایی فعالیت کنند. این بدان معناست که مقامات قضایی از پذیرش وکلای مدنی معمول در پرونده های قضایی خودداری می کنند.

با توجه به موارد فوق وکالت زیر طبق قوانین ایران قابل اعطا می باشد:

  • وکالتنامه مدنی مطلق که توسط دفاتر اسناد رسمی یا مقامات دیپلماتیک ایران در سایر کشورها تنظیم و صادر می شود.
  • وکالتنامه مدنی محدود صادره از مراجع مذکور و
  • وکالت حقوقی که فقط برای وکیل رسمی ایرانی برای وکالت موکل خود در دادگاه های ایران است.

کاربرد انواع وکالت در قوانین ایران

1. وکالت مدنی مطلق

معمولاً از این نوع وکالت برای امور اداری عمومی در ایران مثلاً از طرف شخصی در شهرداری یا اداره مالیات استفاده می شود. با این وکالت اجازه انجام کارهای مهم مانند افتتاح حساب بانکی یا فروش و/یا خرید ملک در ایران را ندارید.

2. نمایندگی مدنی محدود

دامنه اختیارات در این نوع وکالت محدود به اعمال خاصی است. در صورت تمایل به فروش و/یا خرید ملک از طریق وکیل در ایران، مشخصات این ملک باید در وکالتنامه محدود به طور واضح و دقیق ذکر شود.

3. وکالتنامه محضری

وکالتنامه ای است که توسط سردفتر تنظیم و با حضور طرفین و احراز اصالت در دفتر اسناد رسمی ثبت می شود.

4. وکالتنامه غیر محضری

این نوع وکالت توسط دفاتر اسناد رسمی تنظیم نمی شود بلکه یک سری اصول باید رعایت شود مثلاً وکالتنامه غیر محضری نیز باید با امضای طرفین تأیید شود. وکالتنامه غیر محضری دامنه اختیارات بسیار محدودی دارد، به عنوان مثال در مواردی که کارفرما بخواهد از طریق کارکنان خود در مقابل اداره مالیات یا سازمان تامین اجتماعی انجام وظیفه کند، قابل استفاده است. معمولاً در ایران، مهم‌ترین وظایف، به‌ویژه کارهایی که پیامدهای مالی سردی دارند، از طریق این نوع PoA انجام نمی‌شود.

وکالتنامه وکالت برای امور وکالت تنظیم شده است زیرا فقط وکلای رسمی در ایران می توانند وکالت موکل خود را در محاکم قضایی داشته باشند. با توجه به موارد فوق، از طریق وکالتنامه محضری، شخص غیررسمی یا حتی وکیل رسمی نمی تواند وکالت موکل را در دادگاه داشته باشد. با این حال، ارائه وکیل رسمی توسط شخص ثالث برای تعیین و استخدام وکیل واجد شرایط از طرف شما برای یک موضوع حقوقی قابل قبول است.

چگونه می توانیم در ایران بر اساس انواع مختلف وکالت اعطا کنیم؟

در این قسمت به نحوه اعطای وکالت در قوانین ایران می پردازیم. بر این اساس ابتدا پرونده اتباع خارجی که مایل به تعیین وکیل در ایران هستند و ثانیاً پرونده موکلان ایرانی مقیم خارج یا داخل ایران را بررسی می کنیم.

1. صدور PoA برای اتباع خارجی که می خواهند از خدمات وکیل رسمی در ایران بهره مند شوند

در حال حاضر، خارجی ها نمی توانند از برنامه های الکترونیکی که معمولاً برای اعطای PoA استفاده می شود، استفاده کنند. بنابراین، آنها باید نامه رسمی PoA از یک وکیل معتبر را روی کاغذ امضا کنند. این نوع نامه های PoA توسط کانون وکلای دادگستری کشور فقط برای وکلای مورد تایید صادر می شود.

موکل یا وکیل باید متن و محتوای وکالتنامه را تهیه کند. این وکالت در موسسات مختلف در ایران قابل قبول است. پس از تعیین نوع وکالت و تهیه متن، مشتری باید از سایت میخک استفاده کند و در صورت نداشتن حساب کاربری در این وب سایت ابتدا باید ثبت نام کرده و پنل شخصی در این وب سایت ایجاد کند.

پس از رسیدن به وب سایت، متقاضی باید بخش «امور وکالت» را انتخاب کرده و دسته PoA را تعیین کند.

وکیل

با انتخاب نام وکیل ariadadyar.com با توجه به کشور محل اقامت (برای ایرانیان مقیم آمریکا و کانادا، بخش منافع ایران در واشنگتن)، مراکز دیپلماتیک مربوطه ایران در سایر کشورها انتخاب می شوند.

در قسمت بعدی مشخصات شناسنامه موکل و وکیل درج شده و در نهایت باید محتوای وکالتنامه درج شود و حدود اختیارات وکیل مشخص شود. کد رهگیری بسته به نوع کشور محل اقامت مشتری برای احراز هویت حضوری یا حضوری ثبت می شود و وکالت نامه با تایید امضای وی تایید می شود. لینک دریافت کد رهگیری و وکالت نامه برای دانلود در اختیار مشتری قرار می گیرد. یک کپی اسکن شده از این رسید باید برای ثبت نگهداری شود.

/ پایان گزارش

این مقاله تنها جنبه تبلیغاتی دارد و تیرازیس فایل هیچ گونه مسئولیتی در رابطه با آن نمی پذیرد.