چگونه تلویزیون های 2023 بر بزرگترین نقص های OLED غلبه خواهند کرد؟


به گفته ال‌جی دیسپلی، پنل ۷۷ اینچی که در تلویزیون ال‌جی G3 می‌بینید، حدود ۵۱۱۷ میکرولنز در هر پیکسل دارد که در مجموع ۴۲.۴ میلیارد میکرولنز است.

طبق گفته FlatPanelsHD، LG Display اعلام کرده است که قصد دارد در نهایت MLA را به تمام سری های OLED خود بیاورد.

بخش دوم از پیشرفت های پیاده سازی شده در فناوری META یک الگوریتم به روز شده به نام META Booster است. به گفته LG Display، این الگوریتم تصاویر را در زمان واقعی تجزیه و تحلیل می کند تا روشنایی کلی هر صحنه و همچنین پیک های سفید و رنگی را بهبود بخشد.

تلویزیون های QD-OLED روشن تر

LG Display تنها شرکتی نبود که از تلویزیون‌های OLED روشن‌تر در نمایشگاه CES رونمایی کرد. Samsung Display در سال 2022 با معرفی پنل های QD-OLED برای تلویزیون ها و نمایشگرهایی که از فناوری نقاط کوانتومی برای بهبود رنگ استفاده می کنند، چشم انداز OLED را تغییر داد.

اولین تلویزیون های OLED سامسونگ در دهه گذشته معرفی شدند. برای سال 2023، سامسونگ یک صفحه نمایش QD-OLED به روز شده معرفی کرد که مانند رقیب OLED خود، LG Display، مبتنی بر فناوری META است و ادعا می کند سطح روشنایی بهبود یافته است. سامسونگ دیسپلی همچنین از سایز 77 اینچی جدید سری QD-OLED خود رونمایی کرد.

قبل از ورود به این فناوری، ناگفته نماند که هیچ صفحه نمایشی به عنوان OLED جدید سامسونگ دیسپلی رسما معرفی نشده است. اما گوشی های مقرون به صرفه تر سامسونگ S95C و S90C که در CES معرفی شدند در اندازه های 77 اینچی و همچنین 65 و 55 اینچی عرضه می شوند. در خوشبینانه ترین حالت، S95C و S90C دارای نوعی ویژگی افزایش روشنایی خواهند بود.

طبق گفته سامسونگ دیسپلی، پنل‌های QD-OLED 2023 این شرکت می‌توانند بیش از 2000 نیت روشنایی را به دست آورند و مانند LG Display، پیشرفت‌های احتمالی را به فناوری جدید گنجانده شده در صفحه نمایش و هوش مصنوعی به‌روز شده نسبت می‌دهد.

به گفته سامسونگ دیسپلی، این فناوری که «OLED HyperEfficiency EL» نام دارد برای بهبود «روشنایی هر رنگ RGB» استفاده می شود. سامسونگ دیسپلی ادعا می کند که این فناوری که در لایه تبدیل رنگ آبی نمایشگر استفاده می شود، قرار است بازده نور را نیز افزایش دهد و به همین دلیل نور RGB که از لایه تبدیل رنگ QD عبور می کند بسیار روشن تر است و رنگ ها بسیار زنده تر هستند

علاوه بر این، تلویزیون‌ها و مانیتورهایی که از پنل‌های QD-OLED به‌روز شده سامسونگ دیسپلی استفاده می‌کنند، به لطف این فناوری جدید و همچنین الگوریتم به‌روز شده، 25 درصد انرژی کمتری نسبت به محصولات قبلی مصرف می‌کنند.

انتظارات

اگر به سال 2023 امیدوار بودید که تلویزیون‌های OLED واقعاً در یک اتاق نشیمن پر نور یا زیر نورهای نقطه‌ای شما برجسته شوند، ناامید خواهید شد. انتظار می‌رود برخی از تلویزیون‌های OLED پرطرفدار و پریمیوم روشن‌تر از مدل‌های 2022 خود باشند و مدل‌های 2023 مقرون‌به‌صرفه‌تر باشند. اما این پیشرفت ها به اندازه کافی چشمگیر نیستند که برای اتاق های روشن مناسب باشند یا با روشنایی LCD ها رقابت کنند.

طبق گزارش‌های شرکت‌کنندگان در نمایشگاه CES، LG G3 ممکن است به ۲۰۹-۲۳۵ نیت روشنایی تمام صفحه دست یابد، در حالی که LG G2 بین ۱۹۹-۱۶۶ نیت را گزارش کرده است.

در همین حال، سامسونگ یک نمایشگر نمونه پیش تولید را به نمایش گذاشت که گفته می شود در تمام صفحه به 250 نیت می رسد. واحدهای نهایی ممکن است اعداد متفاوتی داشته باشند. اما هنوز فاصله زیادی با تلویزیون های LCD مانند Mini LED LG QNED90 دارد که به 622 نیت تمام صفحه می رسد.

در مورد تلویزیون های مبتنی بر نمایشگر سامسونگ، با اعلام پشتیبانی از Dolby Vision یا به روز رسانی آرایش زیرپیکسلی مثلثی این فناوری که می تواند به تولید متن واضح تر کمک کند، می توان به نتایج واضح تری دست یافت.

تفاوت واقعی تلویزیون‌های 2023 با استفاده از پنل‌های قدیمی LG Display و Samsung Display را باید هنگام مشاهده محتوایی مشاهده کرد که می‌تواند روشنایی افزایش یافته را به حداکثر برساند. برای دارندگان تلویزیون های OLED ممتاز 2022 کافی نیست که از خرید خود پشیمان شوند. اما ممکن است برای جذب افراد با تلویزیون های غیر قدیمی یا قدیمی و هیجان طرفداران HDR کافی باشد.