چه چیزی بهتر است در مورد اینترنت کلاس بدانید


پاییز امسال با برنامه ریزی های مختلفی از سوی وزارت ارتباطات همراه بود، طرح هایی که تلاش می کنند تا حدودی زهر محدودیت های شدید دو ماه اخیر را بگیرند. آخرین مورد آیین نامه حمایت از فریلنسرهای فعال در حوزه اقتصاد دیجیتال کشور یا فریلنسرها و ماده ۸ آن تصویب یکی از طرح های مهم مراجع در خصوص دسترسی به اینترنت است. وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف است زیرساخت دسترسی به اینترنت پرسرعت و پایدار با سطح دسترسی مناسب را برای افراد معتبر پایگاه فراهم کند. وزیر ارتباطات پیشتر این رویداد را «گشایش در اینترنت» نامیده بود.

اینترنت کلاسی چیست؟

«سطح دسترسی» و «تخصصی» اینترنت کلیدواژه های دولت جدید در خصوص روندی است که کارشناسان و رسانه ها آن را «اینترنت طبقه بندی شده» می نامند. دسترسی طبقه بندی شده بر اساس سن، موقعیت اجتماعی، شغل، تحصیلات و شخصیت حقوقی کاربران که معمولاً مستلزم تأیید اعتبار و تأیید هویت آنها است و در نهایت بین گروه های مختلف مردم در دسترسی به اینترنت تفاوت قائل می شود.

چه کسی دسترسی های متفاوتی دارد؟

تخصصی شدن اینترنت در این دولت با اینترنت کودکان با جدیت بیشتری مطرح شد و ادعای حفاظت و حراست از آنها در فضای مجازی حتی باعث اجرای اجباری حالت جستجوی ایمن برای همه کاربران داخل ایران شد. پیش از این، برخی از گروه ها می توانستند برای دسترسی به اینترنت بدون فیلتر درخواست دهند. تاکنون اسامی خبرنگاران، اعضای هیأت علمی دانشگاه، فعالان حوزوی و پزشکان مطرح شده است.

نماینده ناظر مجلس در کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه رایانه ای تیرماه سال جاری از مرحله آزمایشی اینترنت بدون فیلتر برای اساتید و اعضای هیئت علمی برخی از دانشگاه ها خبر داد. او گفت که ما به سمت توسعه اینترنت بدون فیلتر حرکت می کنیم، مسیری که ابتدا فیلترینگ برای گروه های هدف حذف می شود تا فقط یک سری سایت های خاص «که منجر به گسترش فساد می شود» فیلتر شوند. این گروه های هدف کسانی بودند که به عقیده وی با داشتن اینترنت رایگان مورد سوء استفاده قرار نمی گیرند. در واقع مراجع فیلترینگ مانند کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه رایانه ای نوع استفاده افراد را بر اساس معیارهای خود درک کرده و آن را درست یا نادرست ارزیابی می کنند. قبل از آنها و در دولت قبل خبرنگارانی که مایل بودند نیز می توانستند برای دریافت اینترنت بدون فیلتر خبرنگاران به وزارت ارشاد مراجعه کنند.

از کجا شروع شد؟

خدمات VPN قانونی از سال 1991 صحبت می شود و در آن زمان اینترنت به VPN قانونی گره خورده بود. در تیرماه 1392 شرکت ارتباطات زیرساخت مجری این VPN ها اعلام کرد که مرحله اول متقاضیان خدمات VPN قانونی برای متقاضیان حقوقی به پایان رسیده است و مرحله دوم مربوط به اشخاص حقیقی است که صلاحیت آنها توسط مراجع ذیصلاح تایید شده است. البته در آن زمان گفته می شد که استفاده از این VPN برای دور زدن فیلترینگ پیگرد قانونی دارد و متقاضیان باید با کمیته پرونده ها برای عبور از فیلترینگ مذاکره کنند. اما خیلی زود در 29 تیرماه همان سال مدیرعامل زیرساخت از شکست این طرح خبر داد. در آن زمان تنها ۲۶ شرکت برای VPN قانونی ثبت نام کردند در حالی که میلیاردها تومان برای این پروژه هزینه شد. خسروی با بیان اینکه در مورد افراد، قانون جرایم رایانه ای بر عهده کمیته فیلترینگ است و اگر فردی بخواهد از فیلترینگ عبور کند باید از آنها مجوز بگیرد، گفت: بسیاری از شرکت های خصوصی، سفارتخانه ها و بخش های خصوصی این موضوع را نداشته اند. اصلاً بیایید از این مسیر استفاده کنید.» صحبت از عبور از فیلترینگ به قول مسئولان در تمام این مدت با گرفتن مجوز همراه بود.

سازماندهی VPN ها بعداً در اظهارات مسئولان به تمایز سطح دسترسی افراد مختلف به اینترنت گره خورد.

ایسنا در اسفندماه ۱۳۹۷ به نقل از ابوالحسن فیروزآبادی، رئیس شورای عالی فضای مجازی، گفت: پروژه ای با عنوان مدیریت VPN و مدیریت اینترنت کشور به منظور تامین نیازهای اینترنتی اقشار مختلف از جمله خبرنگاران، پزشکان و پزشکان در حال انجام است. دانشگاهیان با کیفیت بهتر او در 20 نوامبر 2018 گفت که سازمان های خاصی مانند سازمان های دولتی، بانک ها و سفارتخانه ها نیاز به امنیت دارند و از VPN استفاده می کنند. همچنین بحث ممنوعیت گسترده سایت ها و اپلیکیشن های آمریکایی مطرح شد که حتی خبرهایی مبنی بر تدوین آیین نامه ای در کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه برای استفاده و ساماندهی VPN در کشور منتشر شد.

بحث مدیریت VPN و مدیریت اینترنت کشور در قالب برنامه کاری برای دسترسی های مختلف افراد و طبقه بندی کاربران فضای مجازی بین وزارت ارتباطات و کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه و معاونت فضای مجازی دادستانی تا دادستانی کل کشور در شهریور 1400 اعلام کرد: بحث فیلترینگ و رفع فیلتر دستگاه ها در کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه چند ماهی است که به تصویب رسیده است و هر دستگاه باید نیاز خود را اعلام کند تا پس از رسیدن به کارگروه، کارهای لازم را می توان در دبیرخانه انجام داد. وی در واکنش به رفع فیلتر یوتیوب برای دانشجویان و خبرنگاران این توضیح را داد. در نهایت وزیر ارتباطات اوایل امسال درباره تخصصی شدن اینترنت گفت:در هیچ جای دنیا اینطور نیست که اینترنت ارائه شده به بچه در اختیار استاد دانشگاه نباشد. نیازهای آنها متفاوت است. این یک نوع تخصصی است که ما آن را با کودکان شروع کردیم.»

چرا رفع فیلتر برای گروه های خاص چیز خوبی نیست

اکنون فریلنسرها به گروه کسانی اضافه شده اند که می توانند «سطح دسترسی مناسب» داشته باشند. همچنین به بقیه گروهی که جزئیات استفاده از اینترنت با هویت آنها مرتبط است. شرایطی را تصور کنید که در آن دسترسی رایگان به اینترنت دارید، اما ممکن است حریم خصوصی شما در حین استفاده از اینترنت از بین برود. احراز هویت و شناسایی کاربران یکی از پیش نیازهای اینترنت تخصصی گروه های مختلف است و درخواست ها با ارائه هویت بررسی و تایید می شود. شورای عالی فضای مجازی پیش از این به دنبال شناسایی کاربران دارای تاییدیه «سامانه هویت اصیل در فضای مجازی کشور» از شهریورماه ۱۳۹۷ بود.

اینترنت طبقاتی بین افرادی که به دلیل شخصیت حقوقی به اینترنت رایگان دسترسی دارند و افرادی که خارج از این دایره هستند فاصله ایجاد می کند و دیگر نمی توان در مورد چیزی به نام تجربه عمومی اینترنت صحبت کرد. یعنی بسیاری از سایت ها و پلتفرم ها بدون ایجاد مشکل در فعالیت های حرفه ای برخی گروه ها در دسترس عموم قرار نمی گیرند. شاید تمایز برخی گروه ها مجوزی برای فیلترینگ گسترده تر شود. اگر استاد دانشگاه، محقق، روزنامه نگار، دکتر، دانشجو یا تاجر نیستید، ممکن است متوجه شوید که به یک سرویس جستجوی خارجی یا یک ایمیل غیر بومی نیاز ندارید. احتمالا در این شرایط غیرفعال کردن تمامی VPN های خارجی با موانع کمتری مواجه خواهد شد.

مبارزه برای دسترسی آزاد به اینترنت در این شرایط محدودتر می شود. عامه مردم دیگر با گروه های آوازی در جامعه که توانایی مطالبه گری دارند همراه نیستند. در واقع آن دسته از گروه هایی که اینترنت بدون فیلتر دارند و البته قابل رصد هستند، درکی از شرایط عموم نخواهند داشت. شاید بهتر است به جای سطح دسترسی متناسب و متمایز، سطح محدودیت متمایز را بگوییم و به زمانی بیندیشیم که مبارزه برای دسترسی به اینترنت رایگان دشوارتر و پرهزینه تر از امروز باشد.