چرت زدن خوبه؟


هانس ون دونگن، مدیر مرکز تحقیقات خواب و عملکرد دانشگاه ایالتی واشنگتن، موافق است که چرت زدن می تواند مفید باشد، اما خاطرنشان می کند که چرت زدن همچنین می تواند نشان دهنده یک مشکل اساسی سلامت باشد. او به LiveScience گفت: “اگر کسی در شب به اندازه کافی می خوابد، اما احساس می کند که در طول روز به خواب اضافی نیاز دارد تا هوشیار بماند، ممکن است نشانه ای از این باشد که خواب شبانه او به اندازه کافی ترمیم کننده نیست.” در این شرایط ممکن است برای تشخیص مشکلات احتمالی پزشکی مراجعه به متخصص خواب ضروری باشد.

به عنوان مثال، آپنه خواب وضعیتی است که در آن افراد در طول خواب دچار وقفه در تنفس یا تنفس کم عمق می شوند. این می تواند منجر به خستگی در طول روز شود و باعث شود افراد بیشتر به دنبال چرت زدن باشند.

همچنین شایان ذکر است که یک مطالعه مشاهده‌ای نشان داد که میزان مرگ و میر در افرادی که بیشتر از دیگران چرت می‌زنند، حتی با وجود داشتن خواب کافی در شب، بیشتر است.

یک مطالعه در سال 2019 که در مجله قلب اروپایی منتشر شد نشان داد که چرت زدن در طول روز با افزایش خطر حوادث قلبی عروقی و مرگ در افرادی که بیش از شش ساعت در شب می‌خوابیدند، اما در افرادی که کمتر از شش ساعت در شب می‌خوابیدند، مرتبط بود. خواب، این افزایش مشاهده نشد. ون دونگن گفت: “اگر خواب شبانه شما به دلایل دیگری محدود شده است، مانند اینکه به دلیل کار خوب نخوابیده اید، چرت زدن معمولا چیز خوبی است و می تواند ترمیم کننده باشد.”

با این حال، خواب زیاد می تواند مضر باشد. این وضعیت به عنوان پرخوابی شناخته می شود. پرخوابی یک اختلال عصبی است که در آن زمان زیادی در خواب سپری می شود یا فرد بیش از حد خواب آلود است.

چرت زدن چه تاثیری دارد؟

به گفته جونگ، خواب طولانی مدت یا کوتاه مدت یک دوره استراحت برای مغز فراهم می کند. او به LiveScience گفت: «تغییری در فعالیت الکتریکی امواج مغزی وجود دارد و حتی ممکن است سم زدایی در طول خواب طولانی‌تر دیده شود.

مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۹ در مجله Science منتشر شد، نشان داد که در طول خواب، مغز با استفاده از ترکیبی از مایع مغزی نخاعی (مایع شفاف و بی‌رنگی که در داخل و اطراف مغز و نخاع جریان دارد) و خون، خود را می‌شوید. اعتقاد بر این است که این فرآیند سموم و پروتئین های زائد را که در طول روز در مغز جمع می شوند پاک می کند و به مغز انرژی جدیدی می دهد.

علاوه بر این، یک مطالعه در سال 2021 منتشر شده در مجله بین المللی تحقیقات محیطی و سلامت عمومی نشان داد که چرت بعد از ظهر می تواند عملکرد شناختی و هوشیاری را برای حدود دو ساعت بعد از چرت بهبود بخشد. به طور خاص، چرت زدن در اوایل بعد از ظهر معمولا برای تقویت عملکرد شناختی موثرتر است.

چند دقیقه چرت بزنیم؟

به گفته کوین مورگان، استاد بازنشسته روانشناسی در دانشگاه لافبورو فنلاند، در حالی که چرت زدن می تواند ترمیم کننده باشد، بسته به دلیل مصرف آن می تواند اثرات متفاوتی داشته باشد. به عنوان مثال، وقتی افراد لزوماً احساس کمبود خواب یا خستگی نمی کنند، چرت زدن همچنان می تواند به جوان سازی کمک کند. از سوی دیگر، «چرت زدن جبرانی» زمانی که فرد کم خواب است می تواند به تنظیم مجدد مولکولی به نام آدنوزین کمک کند. سطوح پایین آدنوزین باعث هوشیاری می شود، در حالی که سطوح بالاتر می تواند باعث خواب آلودگی شود.

ون دونگن همچنین گفت که اگرچه برخی از چرت زدن ها مفید هستند، اما برخی دیگر ممکن است باعث شادابی افراد نشوند. این حالت به “اینرسی خواب” معروف است.

اینرسی خواب یک حالت فیزیولوژیکی خاص است که با عملکرد شناختی ضعیف مشخص می شود، که می تواند هم بلافاصله بعد از یک خواب شبانه و هم بعد از یک چرت رخ دهد. ون دونگن می‌گوید: «اینرسی خواب یک حالت موقتی سردرگمی، حالت بی‌هوشی و کاهش هوشیاری است که می‌تواند پس از بیدار شدن از هر دوره‌ی خواب رخ دهد و رفع آن مدتی (معمولاً 15 دقیقه) طول می‌کشد. این معمولا زمانی که افراد فرصت دارند اجازه دهند اینرسی خواب از بین برود مشکلی نیست، اما اگر انتظار می رود افراد بلافاصله پس از بیدار شدن هوشیار باشند یا نیاز به هوشیاری بهینه بلافاصله پس از بیدار شدن داشته باشند، می تواند مشکل ساز شود. “

مورگان گفت در افراد مبتلا به بی خوابی مزمن، اینرسی خواب می تواند علائم را تشدید کند و او توصیه می کند در طول روز چرت نزنید. برای افرادی که از بی خوابی مزمن رنج نمی برند، چرت های کمتر از 30 دقیقه کمتر باعث اینرسی خواب می شوند.

جونگ می‌گوید وقتی فردی بیش از 30 دقیقه می‌خوابد، به احتمال زیاد وارد مراحل عمیق‌تری از خواب می‌شود. مشابه اینرسی خواب، بیدار شدن در این مراحل می تواند باعث گیجی، خواب آلودگی و حالت بیهوشی شود. بنابراین، خوابیدن حدود 20 دقیقه قبل از سه بعد از ظهر ایده آل است. چرت زدن طولانی تر می تواند بر خواب شما در شب تأثیر بگذارد.

اما 30 دقیقه یا کمتر یک قانون ثابت نیست.

جونگ گفت: «در برخی موارد، یک چرت طولانی حدود یک ساعت و نیم نیز ممکن است مفید باشد. این بازه زمانی به بدن اجازه می دهد تا مراحل خواب را طی کند و از قطع شدن خواب عمیق جلوگیری می کند. این نوع چرت طولانی ممکن است به ویژه برای کارکنان اورژانس و کارگران شیفتی که سعی در اجتناب از خستگی دارند و فرصت کمتری برای خواب کافی دارند، مفید باشد.