چرا همه ما به فیلتر شکن نیاز داریم؟


وزیر ارتباطات مهر ماه اعلام کرد که تنها دو پلتفرم فیلتر هستند اما محدودیت های اخیر اینترنت دسترسی به بسیاری از خدمات را مسدود کرده است.

100 روز پس از تشدید محدودیت های اینترنت، تیرازیس فایل در نظرسنجی از کاربران پرسید که برای استفاده از کدام سرویس ها به vpn نیاز دارید و مسدود شدن فیلترشکن ها دسترسی به کدام سرویس، اپلیکیشن یا ابزار را محدود کرده است؟

کاربران ایرانی سال هاست که به استفاده از فیلترشکن عادت کرده اند اما یکی از تفاوت های اختلالات اخیر با وضعیت اینترنت در گذشته مسدود شدن انواع فیلترشکن ها بود که باعث از بین رفتن روزنه های دسترسی به اینترنت شد.

وقتی صحبت از اختلالات اخیر می شود، بیشتر در مورد فیلتر شدن واتس اپ و اینستاگرام صحبت می کنند. وزیر ارتباطات چندین بار تاکید کرده که جز این دو پلتفرم آمریکایی هیچ چیز فیلتر نیست. اما پاسخ‌های نظرسنجی تیرازیس فایل نشان می‌دهد که بسیاری از اپلیکیشن‌ها، سایت‌ها، ابزارها و بازی‌های محبوب یا مسدود یا مسدود شده‌اند یا به دلیل سرعت پایین اینترنت دسترسی به آن‌ها مشکل است.

بسیاری از کاربران در پاسخ به سوال تیرازیس فایل گفتند که به جای اشاره به سرویس های مسدود شده، بهتر است بپرسید کدام سرویس ها فیلتر نیستند. آنها معمولاً از VPN برای استفاده از اینترنت استفاده می کنند و فیلترهای خود را به جز مواردی مانند دسترسی به برنامه های بانکی و برخی خدمات داخلی خاموش نمی کنند.

برخی از سایت ها و برنامه ها در اپراتورهای مختلف شرایط متفاوتی دارند و همین موضوع باعث شده تا پاسخ ها متفاوت باشد. ممکن است یک سرویس در یک اپراتور و یک شهر فیلتر شود و همچنان در شهر یا اپراتور دیگر در دسترس باشد. اما تا زمانی که حتی یک نفر نمی تواند بدون فیلتر به یک سرویس دسترسی پیدا کند، آن سرویس مسدود می شود.

در این مواقع حتی اپراتورها یا سرویس های داخلی نیز پاسخگو نیستند و کاربران با پاسخ هایی مانند «مشکلات اینترنت بین المللی قابل پیگیری نیست» یا «اینترنت خود را تغییر دهید» مواجه می شوند. پیش از این نیز برخی از فعالان این حوزه تبعیض میان اپراتورها در فیلترینگ را تایید کرده بودند.

راه حل دولت برای اغتشاشات چیست؟

به گفته کاربران، سرویس‌های مایکروسافت، شیائومی و سامسونگ، برخی از سایت‌های مرتبط با طراحی سایت، سایت‌های قالب PSD، سایت‌های نصب درایو کارت گرافیک، وکتور یا دانلود عکس ممنوع و دسترسی کاربران ایرانی به آن‌ها مسدود شده است. فیلتر شده. همچنین سایت‌های مرتبط با کار توسعه‌دهندگان نرم‌افزار مانند کدنویسی و منابع توسعه‌دهنده و رفع اشکال، مخازن نرم‌افزار، به‌روزرسانی برنامه‌ها و سیستم‌عامل‌ها و سایت‌های مبتنی بر Google Cloud با مشکلاتی مواجه هستند.

کسانی که در حوزه ارزهای دیجیتال فعال هستند درباره فیلتر یا اختلال در صرافی ها، کیف پول های رمزنگاری، متاتریدر کارگزاران خارجی و اختلال در اتصال به صرافی ها و بروکرها گفته اند.

کسانی که در زمینه تولید فعالیت می کنند برای جستجو و امکان سنجی عملیاتی پروژه ها و بررسی نمونه های انجام شده در خارج از کشور با فیلترها یا سایت هایی که IP ایرانی را باز نمی کنند دست و پنجه نرم می کنند.

برای کسانی که وب سایت هایی در خارج از ایران میزبانی می کنند، مشکلات زیادی وجود دارد. کوچکترین تغییر بدون vpn امکان پذیر نیست یا نمی توانند در آن سایت به ایمیل های خود دسترسی داشته باشند.

بسیاری نوشته اند که برای نظارت بر اخبار، گوش دادن به موسیقی، سایت های فناوری و هوش مصنوعی و سایت های دانلود سریال به VPN نیاز دارند. حتی سرویس های فیلتر نشده بدون VPN مختل می شوند.

در میان بیش از 250 نظر در این پست، بسیاری لیست طولانی از خدمات مسدود شده را نوشته اند. ما لیستی از مهمترین سرویس ها و ابزارهای مسدود شده را در زیر گردآوری کرده ایم.

ابزارها و خدمات فیلتر شده یا ممنوع برای کاربران ایرانی