چرا لحظه مرگ با آرامش همراه است؟


مواجهه با مرگ می تواند وحشتناک به نظر برسد. اما افرادی که تجربه نزدیک به مرگ داشته‌اند معمولاً احساس آرامش و راحتی در طول این تجربه دارند. شاید این پدیده راه مقابله مغز با مرگ خود باشد. شاید اتفاق پیچیده تری در حال رخ دادن باشد.

دانشمندان چندین نظریه مانند تغییرات فیزیولوژیکی در مغز یا مرگ سلول‌های مغزی را برای توضیح برخی از احساسات شگفت‌انگیز مرتبط با تجربیات نزدیک به مرگ ارائه کرده‌اند. دکتر بروس گریسون، استاد روانپزشکی و علوم رفتاری عصبی در دانشگاه ویرجینیا و یکی از بنیانگذاران انجمن بین المللی مطالعه تجربیات نزدیک به مرگ، گفت: ناشناخته های زیادی در مورد تجربیات نزدیک به مرگ وجود دارد، تا حدی به این دلیل که تجربیات نزدیک به مرگ مطالعه در زمان واقعی غیرممکن است. محققان باید به گزارش‌های حکایتی، خاطرات افراد و در برخی موارد مطالعات حیوانی تکیه کنند تا بفهمند در طول این تجربیات چه تغییراتی در مغز ایجاد می‌شود.

تجربه نزدیک به مرگ چه حسی دارد؟

وقتی صحبت از توصیف تجارب نزدیک به مرگ می شود، دو روی سکه وجود دارد: آنچه از نظر جسمی برای شما اتفاق می افتد، در مقابل آنچه در سطح روانی درک می کنید. از نظر فیزیکی، این تجربیات معمولاً با حوادث بسیار دردناکی مانند ضربه به سر، حمله قلبی یا ایست تنفسی همراه است. اما از نظر روانی، مغز تمایل دارد احساس درد یا حداقل حافظه آن را سرکوب کند.

به عنوان مثال، جولیا نیکلسون، مدیر عامل سابق، کارشناس رهبری اجرایی و مشاور تجاری، گفت که در یک تصادف رانندگی تقریباً مرگبار در سال 1980، چهره عزیزانش به وضوح از جلوی چشمانش می درخشید. او اخیراً به نیوزویک گفت: «به یاد نمی‌آورم تا زمانی که به بیمارستان برسم، دردی احساس کرده باشم.

دیدن عزیزان (مرده یا زنده) و همچنین دیدن نور روشن در انتهای تونل در NDE ها رایج است. برخی از افراد همچنین احساسات فیزیکی بیشتری مانند ترک بدن، شناور شدن در بالای آن، کشیده شدن به داخل تونلی با نور در انتهای آن، یا برخورد معنوی با موجودی بالاتر، بیگانگان یا عزیزان خود را گزارش کرده اند. در طی این تجربیات، افراد به ندرت احساس درد یا ترس را گزارش می کردند و تجربیات آنها معمولاً با احساس آرامش و عشق همراه بود.

برخی از این پدیده های مربوط به تجربیات نزدیک به مرگ را نمی توان با کمک علم توضیح داد، حداقل هنوز. اما در سال 2022، جامعه تحقیقاتی تجربه نزدیک به مرگ چیزی را به دست آورد که قبلاً هرگز ندیده بود: اسکن مغزی یک مرد در حال مرگ. اسکن مغز این مرد رازهایی را فاش کرد که دانشمندان تا آن زمان فقط می توانستند در مورد آنها حدس بزنند.

اسکن مغز یک مرد در حال مرگ

در سال 2016، مردی که در آن زمان 87 سال سن داشت، به دستگاه الکتروانسفالوگرافی متصل شد که ناگهان دچار حمله قلبی شد و درگذشت. محققان بعداً نتایج تحقیقات خود را در مجله Frontiers of Aging Neuroscience منتشر کردند.

EEG سیگنال های الکتریکی را که مغز برای کمک به تشخیص یا بررسی برخی مشکلات عصبی مانند تشنج یا از دست دادن حافظه تولید می کند، ثبت می کند. پزشکان به دلیل تشنج های اخیر مرد بیمار را زیر نظر داشتند که ناگهان قلبش از کار افتاد.

در مقاله خود، محققان گزارش دادند که در طول 15 ثانیه منتهی به حمله قلبی مرد، اسکن مغز او امواج مغزی با فرکانس بالا به نام نوسانات گاما را نشان می دهد. تصور می شود که امواج گاما در ایجاد و بازیابی خاطرات نقش دارند. دکتر اجمل زمار، نویسنده این مطالعه، به بیزینس اینسایدر گفت: «ادعای مورد به مورد سخت است، اما چیزی که می‌توانیم بگوییم این است که درست قبل از مرگ و درست بعد از توقف قلب، سیگنال‌هایی داریم که شبیه «سیگنال‌هایی هستند». این اتفاق در افراد سالم هنگام خواب، مدیتیشن یا یادآوری خاطراتشان رخ می دهد.”

البته اسکن های مورد مطالعه مربوط به چند ثانیه قبل از مرگ است و دقیقا معادل یک تجربه نزدیک به مرگ که در آن فرد زنده می ماند نیست. گرچه، گریسون می‌گوید، چنین فعالیتی ممکن است به توضیح اینکه چرا افراد در طول NDE چهره‌های آشنا می‌بینند کمک کند. علاوه بر این، اسکن EEG از افرادی که تلاش می‌کنند تجربیات نزدیک به مرگ خود را به خاطر بیاورند، همچنین سرنخ‌های بیشتری در مورد آنچه این تجربیات با مغز انسان می‌کنند ارائه می‌دهد.