چرا رژیم غذایی تک وعده ای برای اکثر افراد مناسب نیست؟


سلبریتی ها در طول سال ها انواع رژیم های غذایی عجیب و غریب را رایج کرده اند. یکی از ترندهای جدید در میان سلبریتی ها رژیم غذایی یک روزه یا OMAD است.

رژیم غذایی تک‌وعده‌ای در واقع نسخه شدیدتری از انواع دیگر رژیم‌های روزه‌داری است، مانند روزه‌داری متناوب و غذا خوردن با محدودیت زمانی. تفاوت اصلی این است که افرادی که از رژیم غذایی تک وعده ای پیروی می کنند، به جای روزه گرفتن در روزهای خاص یا خوردن وعده های غذایی در زمان مشخص، تمام کالری روزانه خود را در یک وعده غذایی بزرگ مصرف می کنند.

در حالی که طرفداران رژیم غذایی تک وعده ای ادعا می کنند که پیروی از این رژیم باعث بهبود بسیاری از جنبه های سلامتی می شود، اطلاعات کمی در مورد اثرات این نوع رژیم غذایی بر بدن و ایمنی آن وجود دارد.

روزه و سلامتی

شواهد حاکی از رژیم غذایی تک وعده ای محدود است. مطالعات بسیار کمی در مورد این رژیم غذایی انجام شده است و همان مطالعات کمی بیشتر روی حیوانات انجام شده است. بنابراین، بیشتر ادعاها در مورد اثربخشی رژیم های غذایی تک وعده ای ثابت نشده یا بر این فرض استوار است که اگر سایر اشکال روزه داری می تواند برای سلامتی مفید باشد، رژیم های تک وعده ای نیز مفید هستند.

به نقل از وب سایت به گزارش The Conversation، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد یک شکل از روزه‌داری متناوب، که به عنوان رژیم غذایی 5:2 شناخته می‌شود، ممکن است برای مدیریت وزن بهتر باشد. اگرچه این روش بهتر از سایر رویکردهای غذایی نیست. ناگفته نماند که در رژیم غذایی 5:2، فرد به طور معمول پنج روز در هفته غذا می خورد و سپس دو روز در هفته 800 کالری یا کمتر مصرف می کند.

همچنین، تحقیقات نشان داده است که غذا خوردن با محدودیت زمانی، که در آن شما تمام کالری های روزانه خود را در یک بازه زمانی خاص مصرف می کنید، می تواند به مدیریت وزن بهتر کمک کند. طبق شواهد موجود، این رژیم فواید سلامتی دیگری مانند کاهش فشار خون دارد.

نتایج یک مطالعه مروری همچنین نشان می دهد که بسیاری از اشکال روزه داری، از جمله روزه متناوب و روزه گرفتن یک روز در میان، می تواند چندین جنبه متابولیسم را بهبود بخشد. برخی از این جنبه ها عبارتند از: کاهش سطح قند خون، کاهش کلسترول خون، کاهش سطح التهاب و کمک به تنظیم اشتها. این به نوبه خود ممکن است خطر چاقی را کاهش دهد دیابت نوع 2 و بیماری های قلبی عروقی کمک می کند.

فقط یک وعده غذایی

تاکنون تنها یک مطالعه به تأثیرات رژیم غذایی تک همسری در انسان ها پرداخته است. در این مطالعه به شرکت کنندگان در طول مدت مطالعه هر روز همان مقدار کالری داده شد. در نیمی از مطالعه، شرکت کنندگان کل کالری روزانه خود را در یک وعده غذایی مصرف کردند و در نیمی دیگر، کالری روزانه خود را در سه وعده در روز دریافت کردند. هر الگوی غذایی تنها به مدت 11 روز دنبال شد که طولانی نبود. رژیم غذایی یک وعده غذایی بین ساعت 5 تا 7 بعد از ظهر مصرف شد. لازم به ذکر است که تنها 11 شرکت کننده مطالعه را تکمیل کردند.

هنگامی که شرکت کنندگان فقط یک وعده در روز می خوردند، کاهش بیشتری در وزن و توده چربی نشان دادند. با این حال، با خوردن یک وعده غذایی در روز، کاهش تراکم استخوان و توده بدون چربی بدن نیز مشاهده شد. بنابراین، اگر این رژیم برای مدت طولانی‌تری دنبال شود، می‌تواند منجر به کاهش عملکرد عضلات و افزایش خطر شکستگی استخوان شود.