چرا اخیرا شاهد ظهور ویروس های زیادی هستیم؟


پیشرفت تمدن و تکنولوژی بشری و نابودی زیستگاه های طبیعی حیوانات را وادار کرد تا برای جستجوی غذا به مناطق جدیدی بروند. گونه های مختلف که معمولاً با یکدیگر در تماس نبودند، اکنون در یک محیط مشترک هستند. انسان ها را به معادله اضافه کنید و دستور العمل کاملی برای ظهور ویروس های جدید خواهید داشت.

شهرنشینی منجر به تراکم بالای جمعیت می شود و محیطی ایده آل برای انتشار ویروس ها فراهم می کند. توسعه سریع شهرها اغلب از زیرساخت هایی مانند سیستم های بهداشتی و مراقبت های بهداشتی پیشی می گیرد و احتمال شیوع ویروس را افزایش می دهد.

تغییرات آب و هوایی همچنین به گسترش ویروس ها کمک می کند. به عنوان مثال، آربوویروس ها (ویروس های منتقل شده توسط بندپایان مانند پشه ها) در مناطق جدید در حال شناسایی هستند. دلیل آن این است که دامنه کشورهایی که پشه ها می توانند در آنها زنده بمانند در حال افزایش است.

ما مدت هاست که از این عوامل آگاه بوده ایم. ظهور SARS-CoV-2 (ویروسی که باعث کووید می شود) هیچ ویروس شناس یا اپیدمیولوژیست را شگفت زده نکرد. کارشناسان وقوع مرگ و میر جدید را پیش بینی کرده بودند. آنچه غیرمنتظره بود، مقیاس جهانی کووید-19 و دشواری مهار مؤثر شیوع ویروس بود.

ما همچنین نتوانستیم تأثیر اطلاعات نادرست بر سلامت عمومی را پیش بینی کنیم. در چند سال گذشته باورهای ضد واکسیناسیون در رسانه های اجتماعی رایج شده است و شاهد افزایش شک و تردید نسبت به واکسن بوده ایم. همچنین اختلالاتی در برنامه های معمول واکسیناسیون دوران کودکی وجود دارد که خطر ابتلا به بیماری های قابل پیشگیری با واکسن مانند سرخک را افزایش می دهد.

درس های آموخته شده در نظارت بر ویروس

علم با سرعت بی‌سابقه‌ای حرکت کرده و منجر به توسعه روش‌های جدید و بهبود روش‌های تشخیص ویروس قبلی برای نظارت بر گسترش و تکامل ویروس‌ها شده است.

بسیاری از دانشمندانی که روی ردیابی SARS-CoV-2 کار می‌کردند، اکنون بر نظارت بر سایر ویروس‌ها تمرکز کرده‌اند. به عنوان مثال، در هنگام تولد، از نظارت بر فاضلاب برای شناسایی SARS-CoV-2 مورد استفاده قرار گرفت و این روش همچنین می‌تواند به ردیابی سایر ویروس‌هایی که سلامت انسان را تهدید می‌کنند کمک کند.

زمانی که فردی به ویروس آلوده می شود، معمولاً مقداری از مواد ژنتیکی ویروس از بدن او دفع شده و وارد سیستم فاضلاب می شود. فاضلاب این قدرت را دارد که نشان دهد تعداد عفونت ها در یک منطقه در حال افزایش است، معمولاً قبل از اینکه تعداد موارد در بیمارستان ها شروع به افزایش کند.

اصلاح فناوری برای شناسایی سایر ویروس‌ها مانند آنفولانزا، سرخک یا حتی فلج اطفال می‌تواند داده‌های ارزشمندی در مورد زمان شیوع ویروس در اختیار ما قرار دهد. این کار در حال حاضر تا حدودی در حال انجام است. به عنوان مثال، در سال 2022، فلج اطفال در فاضلاب های لندن شناسایی شد.

افزایش نظارت بر ویروس به طور طبیعی منجر به گزارش شیوع بیشتر خواهد شد. در حالی که ممکن است برخی از مردم این را وحشتناک بدانند، چنین اطلاعاتی می تواند کلیدی برای مهار شیوع بیماری در آینده باشد. اگر شیوع بیماری در منطقه‌ای اتفاق بیفتد که نظارت کافی برای ویروس وجود ندارد، احتمال اینکه عفونت به نقطه‌ای گسترش یابد که به راحتی قابل مهار نباشد، بیشتر می‌شود.

البته نظارت تنها بخشی از آمادگی برای جهان است. دولت‌ها و سازمان‌های بهداشتی و علمی در سراسر جهان باید پروتکل‌های به‌روز برای ظهور ویروس‌ها داشته باشند تا شرایط را به موقع کنترل کنند.

بعید است که کووید آخرین مرگ در طول زندگی بیشتر افرادی باشد که در حال حاضر روی زمین زندگی می کنند. اما امیدواریم آمادگی بیشتری برای مقابله با دنیای آینده داشته باشیم.