“پوست هوشمند” دانشگاه استنفورد را روی دست خود اسپری کنید و از شر صفحه کلید خلاص شوید!


به گزارش دیلی بیست، محققان دانشگاه استنفورد نوعی «پوست هوشمند» را ساخته اند که می توان آن را روی دست اسپری کرد. این پوست هوشمند حرکات دست را با استفاده از هوش مصنوعی تفسیر می کند.

پوست هوشمند مورد بحث از یک ماده زیست سازگار تشکیل شده است که می تواند مانند ضد آفتاب روی دست ها و بازوها اسپری شود. با استفاده از این متریال می توانید کارهایی مانند شناسایی اشیا با لمس و تایپ بدون نیاز به صفحه کلید انجام دهید.

در بخشی از مقاله ای که حاصل مطالعه دانشمندان دانشگاه استنفورد است، می خوانیم: «دستگاه های الکترونیکی مانند دستکش و پوست های الکترونیکی به لطف یادگیری ماشینی می توانند حرکات دست انسان را ردیابی کنند و کارهایی مانند تشخیص اشیا و ژست حرکتی را انجام دهند. فن آوری.” محققان می گویند که پوست هوشمند جدید آنها نسبت به سایر سیستم های مشابه بسیار نازک تر و راحت تر است.

ماده اسپری شده نوعی نانومش (ماده ای تار مانند و کشسان) است که با پوست بدن خم می شود و حرکت می کند. نانومش شامل مجموعه‌ای از حسگرهای الکتریکی کوچک است که حرکات دست را تشخیص داده و داده‌ها را برای تفسیر به یک سیستم هوش مصنوعی ارسال می‌کند. استفاده از یادگیری ماشینی امکان شخصی سازی نانومش برای هر کاربر را فراهم می کند.

در یوتیوب تماشا کنید

ژنان بائواستاد مهندسی شیمی در دانشگاه استنفورد و محقق ارشد پروژه پوست هوشمند می گوید که در حین حرکات انگشت، نانوسیم های شبکه مش فشرده شده و هدایت الکتریکی شبکه را تغییر می دهد. این تغییرات برای تعیین دقیق نحوه حرکت دست، انگشت یا مفصل اندازه گیری و تفسیر می شوند.

پوسته هوشمند محققان دانشگاه استنفورد نه تنها برای کنترل دستگاه هایی مانند تلفن و لپ تاپ استفاده می شود، بلکه ممکن است روزی در سیستم های واقعیت مجازی نیز استفاده شود. به لطف پوسته هوشمند، می توانید با کنترلرهای بزرگ یا دستکش های پلتفرم های واقعیت مجازی خداحافظی کنید.

مقالات مرتبط

پوست هوشمند در زمینه های مختلف دیگر مانند پزشکی نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت. به عنوان مثال، جراحان ممکن است روزی بتوانند با استفاده از پوست هوشمند و با تکیه بر سیستم های رباتیک، جراحی را از راه دور انجام دهند. اعضای تیم دانشگاه استنفورد می گویند که پوست هوشمند آنها امکان تشخیص اشیاء مختلف را از طریق لمس فراهم می کند.

قطعاً به این زودی شاهد تولید تجاری پوسته هوشمند دانشگاه استنفورد نخواهیم بود. تحقیقات بیشتری برای بهینه سازی این پوسته هوشمند باید انجام شود.