پنجمین بازمانده از ایدز به لطف پیوند سلول های بنیادی درمان شد


درمان‌های سلول‌های بنیادی مانند آنچه در بالا توضیح داده شد بحث‌برانگیز هستند، زیرا اگرچه می‌توانند سلول‌های ایمنی را در برابر ویروس موجود مقاوم کنند، اما می‌توانند کشنده باشند و همیشه مؤثر نیستند، حتی برای سرطان خون. در حال حاضر این درمان تنها به عنوان آخرین راه حل و در موارد شدید مورد استفاده قرار می گیرد.

به گفته محققان بیمارستان دانشگاهی دوسلدورف آلمان، روشی که توسط آن عفونت در برخی بیماران با کمک پیوند سلول های بنیادی درمان می شود، می تواند راهبردهای آینده برای دستیابی به بهبودی طولانی مدت HIV-1 را راهنمایی کند.

تعداد انگشت شماری از موارد HIV حتی بدون درمان با سلول های بنیادی کنترل شده اند. این بیماران توانستند درمان های ضد رتروویروسی را متوقف کنند و هنوز هیچ شواهدی از ویروس در بدن آنها مشاهده نشد.

علت این امر مشخص نیست، اما آزمایشات بالینی برخی از راه های احتمالی را برای درمان نشان می دهد. به عنوان مثال، در سال 2022، محققان کشف کردند که یک داروی رایج سرطان باعث می شود HIV پنهان خود را نشان دهد. این دارو HIV را از بدن بیماران ریشه کن نکرد، اما موفقیت آن نشان می دهد که سیستم ایمنی می تواند به سطحی هدایت شود که بتواند بهتر با این ویروس پایدار مبارزه کند.

داستان هایی مانند داستان بیمار دوسلدورف دانشمندان را به آینده امیدوار می کند. ریشه کنی HIV امکان پذیر است و ما فقط باید بفهمیم که چه کاری باید انجام دهیم تا درمان توصیف شده برای همه کسانی که به آن نیاز دارند جواب دهد.

این مطالعه در مجله Nature Medicine منتشر شده است.