پل گلدن گیت سانفرانسیسکو صداهای ترسناک و عجیبی می دهد


بر اساس کلیپی که توسط کاربر توییتر @psychunseen منتشر شده است، به نظر می رسد باد صدای زوزه ای را در سرتاسر سازه ایجاد می کند، به اندازه ای بلند که مردم هنگام رانندگی از روی پل، آن را بشنوند. در این توییت آمده است: “صدا بسیار بلندتر و آزاردهنده تر از آنچه در ویدئو شنیده می شود.”

در حالی که صدایی که از روی پل می آید ممکن است برای افرادی که از کنار آن عبور می کنند کمی ترسناک باشد، اما برای ساکنان محلی که اکنون مجبورند هر زمان که باد می وزد، صدای شکاف گوش را تحمل کنند، دردسر بزرگی است.

به گزارش سایت iflscience، تصور می شود صداهای ذکر شده مربوط به عملیات بازسازی پل در سال 2020 باشد که در آن زمان سازه در برابر بادهای شدید مستحکم شد و تا حدی برای جلوگیری از خودکشی، حصاری با شیارهای نازک تری به آن اضافه شد. طولی نکشید که مشخص شد که این امر با عوارض جانبی ناخواسته همراه است. بادهایی با سرعت 35.4 کیلومتر در ساعت یا بیشتر که از سمت غرب می آیند، صداهایی با صدای کم و بادهای 43.5 کیلومتر در ساعت یا بیشتر صداهایی با فرکانس بالاتر تولید می کنند. صدای پایین مشکل ساز است. زیرا به نظر می رسد مسافت بیشتری را در طول پل طی می کند. اما هر دو پلی ایجاد می کنند که صدای شکاف گوش تولید می کند.

خوشبختانه، چنین مسائلی کاملا جدی گرفته می شود و مهندسان قبلاً برنامه ای برای حل آن ارائه کرده اند. انجام آزمایش تونل باد به آنها اجازه داد تا بررسی کنند که چگونه سر و صدا ایجاد می شود و راهی برای جلوگیری از آن بیابند.

یک راه حل موفق، قرار دادن گیره های U شکل در انتهای هر شیار است تا جریان هوای عبوری را مختل کرده و از تشکیل گردبادهای کوچکی که تصور می شود باعث ایجاد صداهای ذکر شده می شوند جلوگیری شود. در آزمایشات، گیره ها صدا را تا 75 درصد کاهش دادند، به طوری که در بادهای 101.4 کیلومتر بر ساعت و بالاتر، فقط صدای قابل شنیدن تولید می شد.

به گفته مهندسان، راه حل توصیف شده مقرون به صرفه ترین راه حل است. اما نصب گیره در دو طرف 12000 اسلات نرده جدید ارزان نیست و حدود 450000 دلار هزینه در بر خواهد داشت.

راه حل پیشنهادی از دید اکثر کاربران پل مخفی خواهد ماند و مهمتر از همه این که بر پایداری سازه پل در هنگام وزش بادهای شدید مداوم تاثیری نخواهد داشت. طبق برنامه پیشنهادی مهندسان، قرار است نصب گیره ها در نیمه اول سال 2023 به پایان برسد.