پس لرزه سقوط FTX: دولت ایالات متحده زمینه را برای شرکت های رمزنگاری تنگ تر می کند


وال استریت ژورنال به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی می نویسد که کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) تصمیم گرفته است نظارت بر روند حسابرسی شرکت های ارزهای دیجیتال را تشدید کند. این اقدام تلاشی برای هشدار دادن به سرمایه‌گذارانی است که شیفته گزارش‌های اثبات ذخیره (PoR) هستند که صرافی‌های ارز دیجیتال منتشر می‌کنند.

پل مانترمدیر حسابداری کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده می گوید که سهامداران نباید بیش از حد به گواهی گزارش های ذخیره شرکت ها اعتماد کنند. زیرا ممکن است این گزارش ها دقیق نباشد. به گفته این مقام ارشد، چنین گزارش هایی حاوی اطلاعات کافی برای سرمایه گذاران نیست و نمی تواند ثابت کند که شرکت های رمزنگاری دارایی کافی برای عمل به وعده های خود را دارند.

پس از فروپاشی صرافی بزرگ FTX، بیش از ۹ صرافی ارزهای دیجیتال در سراسر جهان اعلام کردند که انتشار گزارش‌هایی را برای شفاف‌سازی فعالیت‌های خود آغاز خواهند کرد. سقوط FTX بازار ارزهای دیجیتال را شوکه کرد و بسیاری از سرمایه گذاران را در این زمینه ترساند. کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده نه تنها به سرمایه گذاران، بلکه به مؤسسات حسابرسی نیز هشدار می دهد که در صورت مشاهده تخلف، با سازمان های مجری قانون تماس خواهند گرفت.

تغییر در سیاست های سختگیرانه کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده یک رویداد مهم تلقی می شود. زیرا از زمان فروپاشی FTX، سوالات زیادی در مورد Binance، بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال مطرح شده است. مدتی پیش، بایننس گزارش اثبات ذخیره سازی را منتشر کرد. اما تنها دو روز بعد شاهد حذف این گزارش از تمامی واحدهای خبری این شرکت بودیم. Mazars، شرکت حسابرسی معروف بایننس، در بیانیه‌ای اعلام کرد که همکاری با شرکت‌های حوزه رمزنگاری را متوقف کرده است.

مقالات مرتبط

بر اساس گزارش وال استریت ژورنال، بایننس پس از پایان همکاری با مازارز، در تلاش برای همکاری با شرکت حسابرسی دیگری بوده است. ظاهرا بایننس به چندین شرکت بزرگ از جمله Deloitte، EY، KPMG و PwC مراجعه کرده است. اما هیچ یک از این شرکت ها در حال حاضر حاضر به همکاری با شرکت های خصوصی رمزنگاری نیستند.