پس لرزه تحریم ها؛ سازنده بزرگ تلفن چین در حال تعطیل کردن تجارت تراشه های خود است


اوپو، سازنده بزرگ تلفن های چینی، در بیانیه ای اعلام کرد که کسب و کار Zeku خود را که در توسعه پردازنده تخصص دارد، تعطیل خواهد کرد. با بسته شدن Zeko، تمام پروژه های اوپو در زمینه سیستم روی تراشه به پایان می رسد. این شرکت مدت هاست که روی طراحی پردازنده خود مانور می دهد.

تعطیلی تجارت تراشه Oppo در حالی رخ می دهد که فروش گوشی های هوشمند همچنان کاهش می یابد و ایالات متحده همچنان صادرات تراشه را محدود می کند.

مطابق با بلومبرگ، کسب و کار Zeko توسط Oppo در سال 2019 راه اندازی شد و تنها در شعبه شانگهای نزدیک به 200 پتنت ثبت کرده است. اوپو مانند اپل یک پردازنده اختصاصی برای دوربین و سایر اجزای موبایل طراحی کرد، اما هرگز نتوانست از یک سیستم روی تراشه اختصاصی در دستگاه های خود استفاده کند.

سیستم روی تراشه (SoC) پردازنده اصلی گوشی است که قسمت های مختلف پردازشی را در خود جای داده است. از CPU و GPU گرفته تا پردازشگر سیگنال تصویر، واحد هوش مصنوعی و موارد دیگر. A16 که آیفون 14 پرو را تامین می کند، یک سیستم روی یک تراشه است.

دولت آمریکا سال گذشته تحریم های سختی را علیه صنعت تراشه چین اعمال کرد. بر اساس این تحریم ها، شرکت های چینی مانند اوپو باید مجوز استفاده از تراشه های آمریکایی را دریافت کنند.

اوپو خواهر وان پلاس است و این دو برند در بسیاری از محصولات خود از قطعات مشترک استفاده می کنند. استفاده از یک پردازنده اختصاصی می تواند توانایی گوشی های بعدی هر دو برند را افزایش دهد.