پزشکان برای اولین بار مغز جنین را در داخل رحم مادر جراحی کردند


کودکی که در نزدیکی بوستون زندگی می کند تاریخ ساز شده است. این کودک که اکنون هفت هفته دارد، یکی از اولین افرادی است که در حالی که هنوز در شکم مادر بود، تحت عمل جراحی مغز قرار گرفت. این جراحی ممکن است جان او را نجات دهد.

این دختر بچه قبل از تولد از بیماری خطرناکی رنج می برد که باعث می شد خون در یک جیب 14 میلی متری در مغزش جمع شود. این وضعیت می تواند منجر به آسیب مغزی، مشکلات قلبی و مشکلات تنفسی پس از تولد شود و می تواند کشنده باشد.

والدینش او را در یک کارآزمایی بالینی درمان جراحی داخل رحمی ثبت نام کردند تا ببینند آیا پزشکان می توانند قبل از بروز این عواقب مداخله کنند یا خیر. به نظر می رسد این درمان موثر بوده است.

بر اساس گزارش MIT Technology Review، تیم پزشکی که این عمل را انجام داده است، اکنون قصد دارد جنین های بیشتری را به همین روش درمان کند. سایر مشکلات مغزی مشابه ممکن است از همین رویکرد سود ببرند. برای مشکلاتی از این دست، جراحی مغز جنین می تواند یک روش درمانی باشد که به طور معمول در آینده انجام می شود.

مشکل نوزاد که به آن ناهنجاری ورید جالینوس می گویند، اولین بار در هفته سی ام بارداری طی یک سونوگرافی معمولی تشخیص داده شد. این وضعیت زمانی رخ می دهد که یک ورید به یک شریان در مغز متصل می شود. این دو نوع رگ خونی عملکردهای متفاوتی دارند و باید از هم جدا نگهداری شوند.

شریان‌ها جریان‌های پرفشار خون اکسیژن‌دار را از قلب دور می‌کنند، در حالی که سیاهرگ‌های دیواره نازک خون کم‌فشار را در جهت مخالف می‌برند. هنگامی که این دو با هم ترکیب می شوند، جریان خون شریانی با فشار بالا می تواند دیواره های نازک ورید را کشیده شود. دارن اورباک، رادیولوژیست در بیمارستان کودکان بوستون در ماساچوست که نوزادان مبتلا به این عارضه را درمان می‌کند، می‌گوید: «به مرور زمان، ورید عملاً مانند یک بالون می‌پاشد».

بالون خون به دست آمده می تواند مشکلات جدی برای کودک ایجاد کند. ماریو گاناو، جراح مغز و اعصاب مشاور در بیمارستان‌های دانشگاه آکسفورد در بریتانیا، که در این مورد خاص دخالتی نداشت، می‌گوید: «این ناهنجاری خون را از بقیه سیستم گردش خون می‌دزدد».

گاناو توضیح می‌دهد که در نهایت، خون اکسیژن‌دار ممکن است به سایر قسمت‌های مغز نرسد و باعث آسیب مغزی و خطر خونریزی در مغز شود. فشار اضافی روی قلب برای پمپاژ خون می تواند منجر به نارسایی قلبی شود. سایر اندام های بدن، به ویژه ریه ها و کلیه ها نیز ممکن است آسیب ببینند.

تصور می شود جنین های مبتلا به این بیماری تا حدی توسط جفت محافظت می شوند. اما این از لحظه بسته شدن بند ناف در بدو تولد تغییر می کند. اورباک می گوید: «به طور ناگهانی، بار عظیمی بر قلب نوزاد وارد می شود. اکثر نوزادان مبتلا به این بیماری خیلی زود بیمار می شوند.

چندین تیم در حال کار برای درمان ورید ناهنجاری جالینوس قبل از اینکه جنین هنوز در رحم است، مشکل ساز شود. اوربک یکی از این تیم ها است. او و همکارانش در بیمارستان کودکان بوستون و بیمارستان بریگام و زنان یک کارآزمایی بالینی را در سال 2020 ثبت کرده اند تا آزمایش کنند که آیا جراحی مغز جنین می تواند به رفع این مشکل کمک کند یا خیر.

مادر دختر مورد مطالعه به کارآزمایی بالینی اوربک ارجاع داده شد. در 15 مارس، در هفته سی و چهارم بارداری، او تحت یک روش آزمایشی قرار گرفت. این جراحی دو ساعت به طول انجامید و پزشکان با تخصص های مختلف در آن حضور داشتند.

ابتدا مادر را تحت بی حسی نخاعی قرار دادند تا در نیمه پایینی بدن خود احساس نکند. اورباک گفت، اگرچه در طول عمل بیدار بود، اما با استفاده از هدفون به موسیقی گوش می داد.

مرحله دوم شامل حرکت فیزیکی جنین در رحم بود تا اطمینان حاصل شود که از قسمت قدامی به مغز دسترسی دارد. قبل از جراحی برای جلوگیری از درد و حرکت، دارو به جنین تزریق می شد.