پرکاربردترین ورق های آلیاژی – انزل وب


یکی از اولین محصولاتی که پس از صنعتی شدن فرآیند تولید مقاطع فولادی ساخته شد ورق بود. این محصولات از پرکاربردترین مقاطع فلزی در صنعت و ساختمان هستند. کاربردهای فراوانی که برای مقاطع مختلف فولاد تعریف شد، منجر به ایجاد طیف وسیعی از ورق‌ها با آلیاژهای مختلف فولادی شد که نیازهای مختلف صنعتگران را در همه جنبه‌ها برآورده می‌کرد. آلیاژ یک کلمه فرانسوی به معنای ترکیب است.

پس از مدتی این اصطلاح برای ترکیبات فلزی به کار رفت. در واقع ترکیبات مختلف به دست آمده در آلیاژهای فولادی را می توان نتیجه تلاش انسان برای بهینه سازی خواص فلز آهن دانست. به طور کلی علم متالورژی و آلیاژسازی با هدف ایجاد خواص متنوع در فلزات با ترکیب عناصر مختلف ایجاد و گسترش یافت.

مقاومت بالا در برابر دماهای بالا و ویژگی هایی مانند ضد زنگ، انعطاف پذیری، ضربه پذیری و چکش پذیری از جمله ویژگی هایی است که با استفاده از ترکیبات آلیاژی در مقاطع فولادی ایجاد شده است. با توجه به خطوط تولید فراوان این محصولات، کشورمان به عنوان یکی از بازیگران فعال در زمینه فولاد سهم بسزایی در تولید ورق های آلیاژی منطقه دارد. لازم به ذکر است از بین شرکت های مختلفی که در صنعت فولاد کشور به تولید این مقاطع مشغول هستند، قیمت ورق اکسین و قیمت ورق کاویان از نظر پس از محصولات فولاد مبارکه اصفهان در پله های دوم و سوم قرار دارند. با کیفیت در ادامه این مقاله به چند مورد از پرکاربردترین ورق های فولادی اشاره می کنیم.

عناصر آلیاژی در ورق های فولادی

جالب است بدانید یکی از گسترده ترین و متنوع ترین آلیاژهای صنعتی فولاد است. فراوانی عناصر آلیاژی سازگار با آهن را می توان مهمترین دلیل این مشکل دانست. فولاد نرم، فولاد سخت و انواع الماس محصولات مختلفی هستند که با استفاده از ترکیبات آلیاژی مختلف همراه با عنصر آهن تولید می شوند. اثرات متفاوت ناشی از درصدهای متفاوت کربن، سیلیکون، منگنز، فسفر، گوگرد و غیره در فلز آهن، دامنه این تنوع را بسیار افزایش داده است.

در تولید محصولاتی که نیاز به ویژگی خاصی از فولاد دارند، از استانداردهای آلیاژی مختلفی که با خواص مشابه معرفی شده اند استفاده می شود. کربن، سیلیکون، منیزیم، منگنز، مولیبدن، آلومینیوم، کلسیم، سدیم، کروم، نیکل، کبالت و مس از مهم ترین عناصری هستند که در ایجاد این استانداردهای آلیاژی تأثیرگذار بوده اند. ورق های آلیاژی با توجه به درصد استفاده از این عناصر در ترکیبات خود به دو دسته کم آلیاژ و پر آلیاژ تقسیم می شوند. نام آلیاژ و گروه بندی هایی که در استاندارد آلیاژ وجود دارد با حروف و اعدادی که ویژگی های آنها را بیان می کنند مشخص می شوند.

ورق های آلیاژی پرکاربرد

در صنعت فولاد با استفاده از عناصر آلیاژی و انطباق هر چه بیشتر در فلز آهن با شرایط مختلف محیطی و اقلیمی، دامنه کاربرد این محصولات در زندگی بشر تا حد زیادی افزایش یافته است تا جایی که امروزه در کاربردهای جزئی مانند به عنوان صنعت بسته بندی نیز از ورق های فولادی آلیاژی ساخته شده است.

با توجه به فراوانی قابل توجه در انواع عناصر آلیاژی که در ساخت ورق های فولادی استفاده می شود، دسته بندی های متعددی برای آنها ایجاد شده است. استانداردهای مختلفی که در دنیا برای ساخت آلیاژ استفاده می شود بسیار متنوع است و باعث می شود که در گریدهای مختلف یک مجموعه ویژگی های متفاوتی را مشاهده کنیم.

نوع این عناصر و میزان ذخایر مربوط به آنها در کشور، ظرفیت تولید کارخانجات تولیدی بر قیمت این محصولات تاثیرگذار است. البته لازم به ذکر است که قیمت ورق CK60، قیمت ورق A283 و برخی دیگر از انواع ورق های آلیاژی به دلیل وجود نمونه های وارداتی تا حد زیادی تحت تاثیر قیمت دلار و نرخ ارز قرار دارند. در ادامه به انواع ورق های پرکاربرد می پردازیم.

ورق اکسین

ورق CK45

یکی از پرکاربردترین انواع ورق فولادی ورق CK45 می باشد. این نوع آلیاژ به دلیل قابلیت های مختلف در بسیاری از پروژه های صنعتی، ساختمانی و ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. عملکرد مناسب در محدوده دمایی بسیار وسیع از ویژگی های ورق سیکا 45 می باشد که به همین دلیل در شرایط دمایی گرم و سرد مورد استفاده قرار می گیرد.

تولید مخازن و لوله در شبکه های تحت فشار یکی از کاربردهای این ورق ها می باشد. از دیگر ویژگی های این محصول می توان به استحکام، مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی مانند اسیدها و حلال های شیمیایی و همچنین مقاومت در برابر تغییرات جوی اشاره کرد. این محصولات در بسیاری از صنایع مانند صنایع هوایی، خودروسازی، پتروشیمی و نفت کاربرد دارند. کاربرد در سازه های عمرانی مانند پل ها، تونل ها و … از جمله کاربردهای این ورق ها در ساخت و ساز می باشد.

ورق A516

این نوع ورق که در دسته ورق های آلیاژی گرم طبقه بندی می شود دارای دسته بندی های متنوعی می باشد. گریدهای 55، 60، 65 و 70 تقسیماتی هستند که به دلیل تفاوت های جزئی در ترکیب آلیاژی این استاندارد ایجاد شده اند. البته لازم به ذکر است که وجود این تفاوت های جزئی در بین این ترکیبات آلیاژی باعث ایجاد خواص کاملا متفاوت در آنها می شود.

به همین دلیل پیشنهاد می کنیم در هنگام خرید این نوع ورق از عیار و خواص مربوط به آن مطلع شوید. گواهینامه های کنترل کیفیت محصولات فولادی به طور کامل جزئیات، مشخصات و خواص مکانیکی هر قطعه را بیان کرده است. یکی از ویژگی های بارز ورق A516 مقاومت بالای آن در برابر دمای بالا می باشد. این ویژگی باعث شده تا این محصول در بین انواع فولاد نسوز طبقه بندی شود. استفاده از ورق A516 در ساخت مقاطع صنعتی خاص مانند کوره و تولید سازه هایی که در مجاورت گرمای شدید قرار می گیرند بسیار متداول است.

ورق MO40

این دسته از ورق های آلیاژی فولادی از نوع فولادهای کم آلیاژ هستند که قابلیت حرارتی بسیار بالایی دارند. کارخانه های پتروشیمی، نفت و گاز از عمده مصرف کنندگان این محصول هستند. وجود عناصر کربن و منگنز در این استاندارد آلیاژی باعث شده قابلیت هایی مانند شکل پذیری و مقاومت حرارتی به طور همزمان رعایت شود. کروم، مولیبدن و مقدار کمی فسفر و گوگرد خواصی مانند مقاومت در برابر سایش، مقاومت در برابر خوردگی و مقاومت در برابر ضربه را به این دسته از ورق های آلیاژی اضافه کرده اند. بسیاری از تجهیزات مورد استفاده در چاه های نفت و گاز، لوله ها و تجهیزات شبکه های انتقال سیال تحت فشار و همچنین بسیاری از قطعات صنعتی با استفاده از ورق MO40 تولید می شوند.

خرید ورق آلیاژی

در این مقاله به برخی از مهم ترین انواع ورق های آلیاژی پرداخته و برخی از علائم تجاری داخلی در این زمینه را نیز معرفی کرده ایم. شرکت های فولاد مبارکه اصفهان، اکسین اهواز، کاویان و مجتمع فولاد گیلان از جمله مراکز تولید این مقاطع در کشور هستند. هموطنان گرامی برای اطلاع از قیمت روز ورق در انواع مختلف و سایر محصولات صنعت فولاد می توانند با همکاران متخصص ما در سایت آهن مهام تماس گرفته و در زمینه مقایسه کیفیت، انتخاب، نحوه سفارش و خرید آن ها مشاوره دریافت کنند.

/ انتهای گزارش

این مقاله تنها جنبه تبلیغاتی دارد و تیرازیس فایل هیچ گونه مسئولیتی در رابطه با آن نمی پذیرد.