پرچم های مخفی و کاربردی نسخه اندروید گوگل کروم


امروزه گوگل کروم بدون شک یکی از محبوب ترین و پرکاربردترین مرورگرهای وب و موبایل موجود است. این مرورگر به صورت پیش فرض در اکثر گوشی های اندرویدی ارائه می شود و امکان جستجوی آنلاین سریع و بدون دردسر را در اختیار کاربر قرار می دهد. این اپلیکیشن دارای ویژگی های پنهان بسیاری برای کاربران اندرویدی است که کشف آن ها به راحتی می تواند تجربه وبگردی را بهبود بخشد.

مقاله مرتبط:

در این مقاله به معرفی برخی از این ویژگی ها و نحوه استفاده از آن ها می پردازیم، اما قبل از پرداختن به این موضوع، توجه به این نکته ضروری است که تمامی تنظیماتی که در ادامه در مورد آن صحبت خواهیم کرد، بخشی از تست کروم است. سیستم (پرچم). که از نظر فنی هنوز به طور کامل برای استفاده عموم توسعه نیافته اند و برخی هنوز در آن هستند مرحله آزمایشی زندگي كردن. پرچم‌ها در مرورگر کروم ویژگی‌های آزمایشی هستند که به‌طور پیش‌فرض فعال نیستند و برای فعال کردن آن‌ها باید به chrome://flags ادامه دهید و هر کدام را به صورت دستی فعال کنید.

پرچم های کروم

پرچم ها و ویژگی های معرفی شده در زیر ممکن است در آینده ای نه چندان دور به طور رسمی معرفی شوند. اما در حال حاضر در مرحله آزمایشی هستند.

این پرچم‌ها برای کاربرانی در نظر گرفته شده است که می‌خواهند ویژگی‌های آزمایشی Chrome را قبل از عموم مشاهده کنند، و از آنجایی که هنوز در حال توسعه هستند، دائماً در حال تغییر هستند، بنابراین کاملاً ممکن است برخی از تنظیمات فهرست‌شده در اینجا با آنچه در تضاد باشد. من شرح داده ام. در حال حاضر، متفاوت به نظر می رسند یا حتی در آینده ای نه چندان دور ناپدید می شوند.

اسکرین شات هوشمندتر

برای بسیاری از ما بارها اتفاق افتاده است که می خواهیم یک اسکرین شات را با شخصی به اشتراک بگذاریم و اغلب اطلاعاتی در این اسکرین شات ها وجود دارد، مانند قسمت خاصی از یک صفحه وب یا بخشی از متنی که می خواهیم توجه طرف مقابل را جلب کنید.

اگرچه ویرایشگر پیش فرض اسکرین شات اندروید نوشتن روی هر اسکرین شات و اضافه کردن یک خط یا دایره را برای کاربر آسان می کند، اما راه آسان تری برای جلب توجه طرف مقابل وجود دارد. می توانید یک جعبه یا دایره مرتب با ظاهری حرفه ای یا فلاش در قسمتی خاص تعریف کنید تا بدون وقفه و تاخیر اسکرین شات مورد نظر را با تغییرات مورد نظر خود به اشتراک بگذارید. برای این کار کافی است مراحل زیر را از آدرس Chrome://flags طی کنید:

  • عبارت Screenshots را در کادر جستجو تایپ کنید و عنوان Screenshots for Android V2 را انتخاب کنید. تنظیمات این ویژگی را از Disabled به Enabled تغییر دهید و سپس روی دکمه آبی رنگ Relaunch در پایین صفحه ضربه بزنید.

پرچم اسکرین شات 1

  • پس از راه اندازی مجدد مرورگر، یک صفحه وب، هر صفحه ای را باز کنید و از منوی سه نقطه در گوشه سمت راست بالای کروم، اشتراک گذاری را انتخاب کنید. حال با لمس کلمه Screenshot که در پنل کوچک پایین صفحه نمایش داده می شود، ابزاری به نام Shape برای اعمال تغییرات در اختیار کاربر قرار می گیرد. با کمک این ابزار می توانید قسمت هایی را که می خواهید با هر نوع کادر، دایره یا فلش به رنگ دلخواه به اشتراک بگذارید را مشخص کنید.

پرچم اسکرین شات 2

اسکرین شات های نامحدود

وقتی صحبت از اسکرین شات به میان می آید، چیزی که ممکن است کاربر را آزار دهد محدودیت گرفتن اسکرین شات است در حالت ناشناس کروم (ناشناس) حتی اگر بتوانید از حالت ناشناس کروم اسکرین شات بگیرید، خروجی تصویر همچنان سیاه و سفید بدون محتوا است. یکی از ویژگی های پنهان در نسخه پرچمدار اندروید کروم که به کاربر اجازه می دهد از هر صفحه ای در هر حالتی اسکرین شات بگیرد. برای استفاده از این ویژگی در Chrome://flags، مراحل زیر را دنبال کنید:

پرچم ناشناس

عبارت Incognito را در کادر جستجو تایپ کنید و ویژگی به نام ناشناس Screenshot را انتخاب کنید. تنظیمات آن را از Default به Enabled تغییر دهید و روی دکمه Relaunch در پایین صفحه ضربه بزنید. اکنون می توانید هر زمان که بخواهید با خیال راحت از محتوای حالت ناشناس مرورگر کروم عکس بگیرید.

ذخیره سازی هوشمندتر محتوا

اگر همیشه تعداد زیادی تب باز در مرورگر کروم خود دارید و می خواهید خواندن برخی از آنها را به زمان دیگری موکول کنید، این ویژگی قطعا به کارتان خواهد آمد. پرچمی که در این قسمت معرفی می کنیم یک سیستم هوشمند برای آن است ذخیره سازی منظم محتوا این به طور مستقیم در مرورگر اندروید شما قرار دارد که به شما یادآوری می کند در صورت فراموشی آنها را بخوانید. برای استفاده از این ویژگی، read later را در قسمت جستجوی chrome://flags تایپ کنید.

بعداً پرچم را بخوانید

قابلیتی به نام Reading List را پیدا کنید و تنظیمات آن را از Default به Enabled (با آیتم منوی برنامه) تغییر دهید. سپس ویژگی بعدی یعنی Read later یادآور اعلان را در همان نتایج پیدا کنید و تنظیمات آن را به Enabled تغییر دهید.

پرچم دوم خوانده شده بعد

در نهایت، روی دکمه Relaunch در پایین صفحه ضربه بزنید. اکنون وقتی مرورگر کروم دوباره بارگیری می شود، می توانید هر مقاله ای را در هر وب سایتی که دوست دارید باز کنید. روی نماد منوی سه نقطه در گوشه سمت راست بالای کروم ضربه بزنید و افزودن به لیست خواندن را انتخاب کنید تا آن مقاله ذخیره شود تا بعداً در بخش Bookmaks بخوانید.

اگر ظرف یک هفته مقاله را نخوانید، Chrome پس از یک هفته به شما یادآوری می‌کند که مقاله‌ای را برای خواندن ذخیره کرده‌اید. این ویژگی همچنین مقالات ذخیره شده را به صورت خودکار برای خواندن آفلاین در دسترس قرار می دهد.

تم تاریک هوشمند

تعداد طرفداران تم تیره در بین کاربران اندروید کم نیست و بسیاری از ما ترجیح می دهیم از این حالت استفاده کنیم، به خصوص در پایان روز یا در محیط های کم نور؛ با این حال، تغییر تم گوشی از روشن به تاریک لزوماً به طور خودکار در همه وب سایت ها اعمال نمی شود و برخی از آنها حتی با فعال بودن تم تاریک روشن می مانند و با حالت نرمی که سایر بخش های اندروید ارائه می دهند مطابقت ندارند. قابلیتی که در زیر معرفی می کنیم راه حلی برای رفع این ناهماهنگی است.

پرچم حالت تاریک

مجدداً در قسمت جستجوی آدرس Chrome://flags، Dark را تایپ کنید و در تنظیمات تم ها، تابعی به نام Darken websites را پیدا کنید و تنظیمات آن را از Default به Enabled تغییر دهید. پس از راه اندازی مجدد و راه اندازی مجدد مرورگر کروم، هر وب سایت دیگری را باز کنید و به طور جادویی با تم تیره ظاهر می شود.

یک ایموجی اضافه کنید

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که در میان پرچم‌های کروم مشاهده می‌شود، امکان افزودن ایموجی بر روی اسکرین شات و تبدیل آن به فایل GIF است. این ویژگی و افزودن واکنش به هر تصویر برای جلوه بیشتر می تواند به انتقال بهتر محتوا به گیرنده آن فایل کمک کند. برای استفاده از آن، کافی است کلمه Reactions را در آدرس Chrome://flags تایپ کنید و سپس ویژگی به نام (Lightweight Reactions (Android) را انتخاب کنید.

پرچم واکنش یک

پس از فعال سازی این قابلیت و راه اندازی مجدد مرورگر، به هر وبسایتی که دوست دارید بروید، در منوی اصلی کروم گزینه Share را انتخاب کرده و بر روی قابلیت جدید Add emotion ضربه بزنید. ایموجی مورد نظر خود را انتخاب کنید و سپس از انگشتان خود برای حرکت، تغییر اندازه و حتی کپی کردن آن استفاده کنید.

پرچم واکنش دو

سپس نماد تیک را در گوشه سمت راست پایین صفحه لمس کنید و خروجی را به عنوان یک فایل GIF ذخیره کنید یا آن را با شخص دیگری به اشتراک بگذارید.

افزایش سرعت وبگردی

یکی از ویژگی های پنهان نسخه اندروید مرورگر کروم می تواند بارگذاری صفحات وب را در هنگام وبگردی حدود 5 درصد بهبود بخشد. برای استفاده از این قابلیت کافیست مراحل زیر را دنبال کنید:

افزایش سرعت پرچم

در برنامه مرورگر کروم، به chrome://flags بروید و Experimental QUIC protocol را در قسمت جستجو تایپ کنید. ویژگی با این نام ظاهر می شود، پس از انتخاب و فعال کردن آن، مرورگر خود را ببندید و مجددا راه اندازی کنید. اکنون هنگام مرور وب متوجه بارگذاری سریعتر صفحات خواهید شد. علاوه بر این، اگر در زمانی که این ویژگی فعال است از یوتیوب استفاده کنید، بافرها 30 درصد کمتر می شوند.

پیمایش صاف

امکان اسکرول صاف قابلیتی است که اسکرول صفحات وب و پیمایش در این صفحات را برای کاربر آسان می کند و این حس را به کاربر القا می کند که سرعت مرورگر در زمان وب گردی بیشتر است. البته این ویژگی روی عملکرد مرورگرهای بسیار کند تاثیری ندارد و تنها ممکن است کمی آن را روانتر کند.

پرچم پیمایش صاف

در نوار آدرس Chrome://flags، Smooth را تایپ کنید؛ Smooth Scrolling را انتخاب کرده و آن را فعال کنید (Enabled) و مرورگر را مجددا راه اندازی کنید تا از پیمایش روان بهره مند شوید.

دانلود موازی برای سرعت بالاتر

یکی دیگر از ویژگی های پنهان و کاربردی نسخه اندروید مرورگر کروم، پرچمی است که سرعت دانلود در مرورگر را افزایش می دهد. این پرچم با ارائه دانلود موازی برای کروم، فایل دریافتی را به قسمت های مختلف تقسیم کرده و به طور همزمان دانلود می کند. البته کارکرد پرچم دانلود موازی هنوز هم به سرعت شبکه کاربر بستگی دارد و نباید از آن انتظار معجزه داشت.

پرچم دانلود موازی

برای استفاده از این قابلیت، در قسمت جستجوی Chrome://flags، Parallel را تایپ کنید و پس از فعال سازی و راه اندازی مجدد مرورگر کروم، از سرعت دانلود بالاتر لذت ببرید.

بررسی پرچم های فعال و غیرفعال کردن آنها

شاید یکی از مشکلات پرچم‌های مرورگر کروم این باشد که تشخیص اینکه کدام پرچم‌ها فعال هستند آسان نیست. بیشتر پرچم‌های فعال را می‌توان در بالای صفحه اصلی Chrome://flags یافت، اما هیچ راه آسانی برای تعیین وضعیت دیگران وجود ندارد. اگر وضعیت پرچم را تغییر نداده اید به احتمال زیاد غیرفعال است و اگر با فعال کردن پرچم در عملکرد مرورگر کروم با مشکل مواجه شدید، می توانید آن را به حالت پیش فرض برگردانید یا آن را غیرفعال کنید. اگر می خواهید تمام تغییرات ایجاد شده در قسمت Flags را لغو کنید، در بالای این صفحه دکمه ای برای بازنشانی همه تغییرات (Reset all) وجود دارد.