پرواز جنگنده های رپتور پس از مشاهده بالون چینی در حریم هوایی مناطق هسته ای آمریکا


مقامات وزارت دفاع ایالات متحده ادعا می کنند که یک بالن متعلق به چین در روزهای اخیر در حال عکاسی از مناطق شمالی ایالات متحده بوده است. گفته می شود این بالون در حریم هوایی چندین ایالت آمریکا و در مناطقی با امکانات دفاعی حساس مانند سیلوهای هسته ای پرواز کرد.

یک مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا گفت که پنتاگون “بسیار بسیار مطمئن” است که مشاهده بالون متعلق به چین است و به دنبال جمع آوری داده های مهم از مناطق حساس است. منابع آگاه می گویند بالون نظارتی چین به اندازه سه اتوبوس است.

ویدئوها و عکس های منتسب به بالن چینی بارها در شبکه های اجتماعی دیده شده است. ایالات متحده می گوید این اولین بار نیست که چنین بالونی در حریم هوایی این کشور دیده می شود. یک مقام ارشد که خواست نامش فاش نشود، گفت که پنتاگون جزئیات بالون را به رئیس جمهور ارائه کرده است و جو بایدن هماهنگی های لازم را با ارتش انجام داده است.

منابع محلی به نقل از مقامات پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) از بالون چینی به عنوان یک ابزار نظارتی یاد کرده اند که در حال حاضر در ارتفاعات بالا پرواز می کند. سخنگوی پنتاگون گفت نوراد (فرماندهی دفاع هوافضای آمریکای شمالی) از نزدیک حرکات بالون را زیر نظر دارد: “این بالون اکنون در ارتفاعات بسیار بالاتر از ترافیک هوایی تجاری پرواز می کند و هیچ تهدید نظامی یا فیزیکی برای افراد روی زمین ایجاد نمی کند.”