پردازنده های Meteor Lake با پشتیبانی از کدک AV1 تولید می شوند


معماری جدید Meteor Lake (Meteor Lake) باعث می شود اینتل پشتیبانی بهتری از کدک های ویدئویی در نسل جدید پردازنده های خود داشته باشد. گرافیک یکپارچه Xe-LPG که جایگزین Xe-LP در نسل یازدهم پردازنده‌های Tiger Lake می‌شود، قدرت بازی بیشتری را به نسل چهاردهم پردازنده‌های Meteor Lake تزریق می‌کند.

طبق گزارش Videocards، اینتل تایید کرده است که پردازنده‌های Meteor Lake، مانند گرافیک‌های سری Arc، رسما از رمزگذاری و رمزگشایی AV1 8 و 10 بیتی پشتیبانی می‌کنند. AV1 یک فرمت ویدیویی نسبتاً جدید است که تا 50٪ کارآمدتر از H.264 است.

مدتی پیش یکی از افشاگران معروف به پشتیبانی Meteor Lake از رمزگذاری AV1 اشاره کرد. به لطف به روز رسانی Media Driver اینتل، این مورد به طور رسمی تایید شده است. افزودن پشتیبانی AV1 به Meteor Lake احتمالاً به کدک کمک می‌کند تا به جریان اصلی تبدیل شود. در حال حاضر گرافیک های AMD RDNA 3 و Nvidia Ada Lovelace و Intel Arc می توانند از AV1 پشتیبانی کنند.

اینتل در سال 2022 نسل سیزدهم پردازنده های دسکتاپ Raptor Lake را روانه بازار کرد و در هفته های آینده از مدل لپ تاپ این تراشه ها نیز رونمایی خواهد کرد. احتمالا در نیمه دوم سال آینده شاهد معرفی پردازنده های Meteor Lake خواهیم بود. پردازنده های Meteor Lake برای اولین بار در تاریخ پردازنده های اینتل به لیتوگرافی Intel 4 خواهند رفت.