پردازنده اسنپدراگون 8 نسل 3 با تغییر چینش هسته ها، هیولایی از پردازش چند هسته ای خواهد بود.


در حالی که هنوز با رونمایی از اسنپدراگون 8 نسل 3 فاصله داریم، افشاگران شروع به انتشار جزئیات این پردازنده مورد انتظار کرده‌اند. در آخرین نمونه، یک افشاگر ادعا می کند که کوالکام به دنبال تغییر چیدمان هسته های CPU است.

برخلاف تصور ما، کوالکام قصد ندارد از لیتوگرافی 3 نانومتری TSMC در پردازنده اسنپدراگون 8 نسل 3 استفاده کند. گفته می شود اپل به دنبال استفاده از این لیتوگرافی در پردازنده های A17 و M3 است. لیتوگرافی سه نانومتری در مقایسه با لیتوگرافی های چهار و پنج نانومتری مصرف انرژی کمتر و قدرت پردازش بیشتری دارد.

به گفته Wccftech، پردازنده اسنپدراگون 8 نسل 3 مانند اسنپدراگون 8 نسل 2 مبتنی بر لیتوگرافی 4 نانومتری خواهد بود. قدرت زیادی به دست می آورد.

در واحد CPU پردازنده اسنپدراگون 8 نسل 3، کوالکام به احتمال زیاد به ترتیب 2+5+1 می رود و از یک هسته اصلی پرقدرت، پنج هسته میانی و تنها دو هسته کم مصرف استفاده می کند. واحد CPU در اسنپدراگون 8 نسل 2 با آرایش 3+4+1 ساخته شده است.

چیدمان مجدد هسته ها به این معنی است که اسنپدراگون 8 نسل 3 بر روی افزایش قدرت پردازش تمرکز خواهد کرد. به نظر می رسد که کوالکام به طور خاص روی بهینه سازی لیتوگرافی 4 نانومتری حساب کرده است. چند هفته پیش گفته شد که کوالکام آرایش 3+4+1 را در اسنپدراگون 8 نسل 3 نیز حفظ خواهد کرد.

یک افشاگر می گوید که هسته واحد CPU در اسنپدراگون 8 نسل 3 Cortex-X4 است و فرکانس آن به 3.20 گیگاهرتز می رسد. احتمالا این پردازنده در گوشی های سری گلکسی اس 24 فرکانس 3.75 گیگاهرتز افزایش یافته ای خواهد داشت. پنج هسته میانی از نوع Cortex-A720 با فرکانس 3.0 گیگاهرتز و دو هسته کم مصرف از نوع Cortex-A520 با فرکانس 2.0 گیگاهرتز وجود خواهد داشت.

کوالکام احتمالا به دنبال استفاده از واحد گرافیکی Adreno 750 در پردازنده اسنپدراگون 8 نسل 3 است. درز چینی می گوید که پردازنده Snapdragon 8 Gen 3 از حافظه UFS 4.1 و RAM LPDDR4 پشتیبانی می کند و دارای مودم Snapdragon X75 5G یکپارچه است.

تغییر چینش هسته های CPU باعث می شود که اسنپدراگون 8 نسل 3 به طور قابل توجهی از نسل قبلی در پردازش چند هسته ای متفاوت باشد. بنچمارک های اولیه نسبت داده شده به اسنپدراگون 8 نسل 3 نشان می دهد که این پردازنده از A16 Bionic قدرتمندتر است.