پخش زنده رویداد پرتاب SpaceX Starship برای اولین بار [ساعت ۱۶:۱۵]


اسپیس ایکس برای اولین پرتاب بزرگترین موشک جهان تا چند دقیقه دیگر شمارش معکوس می کند. اما زمان دقیق پرواز موشک به عوامل مختلفی بستگی دارد.

پس از لغو اولین تلاش در روز دوشنبه به دلیل مشکلات فنی، اسپیس ایکس دومین تلاش خود را برای پرتاب Starship و Superheavy از تاسیسات خود در بوکا چیکا در روز پنجشنبه در ساعت 9:28 صبح به وقت محلی (16:58 به وقت ایران) انجام خواهد داد. تگزاس برای اولین بار پرتاب می کند.

ایلان ماسک روز سه شنبه در توییتر اعلام کرد که تیم اسپیس ایکس به طور شبانه روزی روی بسیاری از مشکلات کار می کند. شاید ما شاهد عرضه در 20 آوریل باشیم، شاید نه. در نتیجه، مشخص نیست که آیا پرتاب واقعاً در پنجره امروز انجام خواهد شد یا اینکه SpaceX دوباره مجبور خواهد شد تا پنجره بعدی منتظر بماند.

در تست امروز، Starship و Superhover برای اولین بار با هم پرواز خواهند کرد. این دو موشک با ارتفاع کلی 120 متر قرار است به عنوان سیستم پرتاب کاملاً قابل استفاده مجدد برای مأموریت های ماه و مریخ مورد استفاده قرار گیرند. استارشیپ ناسا به عنوان فرودگر ماه برنامه آرتمیس این فضاپیما را برای فرود فضانوردان بر روی ماه در ماموریت آرتمیس 3 انتخاب کرده و از آن استفاده خواهد کرد. اما قبل از اینکه این اتفاق بیفتد، SpaceX باید طراحی سفینه فضایی را تکمیل کند و پرواز آزمایشی امروز به انجام آن کمک خواهد کرد.

طبق برنامه SpaceX، Starship و Super Heavy یک پنجره پرتاب 62 دقیقه ای برای بلند شدن از Starbase دارند. این اقدام به پرتاب در هر زمانی بین ساعت 9:28 صبح تا 10:30 صبح به وقت محلی (4:58 بعد از ظهر و 6:58 بعد از ظهر به وقت ایران) انجام می دهد.

زمان دقیق پرتاب اسپیس ایکس در این بازه زمانی تقریباً یک ساعته، به آمادگی Starship و Super Heavy، شرایط آب و هوایی در محل پرتاب و خالی بودن منطقه ممنوعه از کشتی برای احتیاط بستگی دارد.