پاسخ تلگرام به ادعای واتس اپ; مقاله Wired حداقل 9 خطا دارد


چند روز پیش، Catcart، مدیر واتس اپ، لینک مقاله ای از مجله Wired را در توییتر منتشر کرد و از نبود سیستم رمزگذاری سرتاسر در تمامی چت های تلگرام انتقاد کرد. بر اساس ادعای وی، سیستم رمزگذاری پیام رسان مذکور به طور مستقل تایید نشده و دارای نقص هایی از جمله فعال نشدن به صورت پیش فرض است.

Catcart بخش مهمی از مقاله Wired را بازنشر کرد: “تلگرام این ظرفیت را دارد که تقریباً هر اطلاعات طبقه بندی شده را در صورت درخواست دولت ها ارائه دهد.”

مقاله Wired ادعا می کند که تعدادی از مقامات روسی به بخش SecretChat تلگرام دسترسی دارند. همچنین، طبق Wired، API موقعیت مکانی تلگرام دارای نقص است و به طور بالقوه موقعیت کاربران را در محدوده سه کیلومتری نشان می دهد.

اما بر اساس گزارش gsmarena، این ادعاها از سوی تلگرام بی پاسخ نماند و رمی وان، سخنگوی پیام رسان مذکور، موارد مطرح شده در مورد امنیت اپلیکیشن محبوب چت را رد کرد.

به گفته وان، مقاله Wired حاوی خطاهای متعددی بود و تیم تحریریه نظرات و پاسخ‌های تلگرام را نادیده گرفتند که به نوبه خود Catcart را گمراه کرد.

تلگرام لیستی از ۹ خطا در مقاله Wired جمع آوری کرده است که می توانید آن را در telegra.ph مطالعه کنید. پست با “این لیست در حال به روز رسانی است” به پایان می رسد.

تلگرام می گوید که این پست به مسائل مطرح شده در مقاله Wired، از جمله ادعای ردیابی موقعیت مکانی می پردازد. به عنوان مثال در پاسخ به چنین ادعایی گفته می شود که این موضوع تنها در صورتی امکان پذیر است که کاربر به صراحت مکان خود را در معرض دید عموم قرار دهد که تنها 0.01 درصد از کاربران این کار را انجام داده اند.

از سوی دیگر وان به ادعای عدم تایید پروتکل رمزگذاری سرتاسر چت های مخفی تلگرام نیز اشاره کرد و گفت که کت کارت در این مورد اشتباه فکر می کند. تیمی از دانشگاه اودینه ایتالیا، پروتکل MTProto 2.0 را که توسط پیام رسان مذکور برای ایمن سازی چت های آن استفاده می شود، تایید کرده اند.

در متن نوشته شده توسط تلگرام گفته شده است که مشکلاتی که وایرد در مقاله خود به آن اشاره کرده است احتمالا به دلیل سوء تفاهم یا اشکال در یکی از اپلیکیشن ها است که به امنیت مربوط نمی شود. در این مقاله همچنین اشاره شده است که به نظر می رسد Wired تصمیم گرفته است نظرات تلگرام در مورد جنبه های فنی چت های مخفی را درج نکند.

در مجموع، تلگرام با متن اخیر خود که همچنان خطاهای بیشتری نسبت به مقاله Wired اضافه می کند، نشان داد که نمی توان به امنیت پیام رسان مذکور حمله کرد و پاسخی دریافت نکرد. باید دید مدیر واتس اپ حرفی برای گفتن دارد یا نه!

همانطور که می دانید این اولین بار نیست که واتس اپ و تلگرام از یکدیگر انتقاد می کنند.