ویندوز 11 مجهز به قابلیت پشتیبان گیری ابری است


در جریان رویداد بیلد 2023، مایکروسافت اعلام کرد که ویندوز 11 به قابلیت پشتیبان گیری و بازیابی ابری مجهز می شود و این قابلیت توسط فروشگاه مایکروسافت میزبانی می شود. در واقع از این پس روند تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات در ویندوز بسیار آسان تر خواهد شد و کاربران می توانند انتخاب کنند که از چه اطلاعاتی نسخه پشتیبان تهیه کنند و در نهایت پس از نصب ویندوز یا هنگام راه اندازی دستگاه جدید تصمیم به بازیابی هر کدام از آنها بگیرند.

امکان پشتیبان گیری ابری از اطلاعاتی مانند اپلیکیشن ها، تنظیمات و داده های شخصی از جمله مواردی بود که به درستی و به گونه ای قابل درک برای کاربران پیاده سازی نشد، اما اکنون در ویندوز 11 بخشی جداگانه به فروشگاه مایکروسافت اختصاص داده شده است. این ویژگی اولین بار در کنفرانس بیلد سال گذشته معرفی شد و اکنون به نظر می رسد که آماده راه اندازی به ویندوز 11 است.

این ویژگی همانطور که انتظار می رود کار خواهد کرد. مایکروسافت استور از تمامی اپلیکیشن های نصب شده توسط کاربر به همراه اطلاعات و تنظیمات ویندوز آنها بک آپ گرفته می شود و در صفحه راه اندازی اولیه ویندوز از کاربر سوال می شود که آیا قصد بازگردانی آنها را دارد یا خیر و در صورت موافقت کاربر، داده ها. بازیابی شروع می شود و ویندوز بر اساس تنظیمات قبلی پیکربندی می شود. در نهایت اپلیکیشن ها در نوار وظیفه پین ​​می شوند یا با همان چیدمان شروع می شوند و با کلیک روی آن ها اپلیکیشن شروع به دانلود و نصب می کند و بازیابی موارد باقی مانده در پس زمینه ادامه می یابد.

این قابلیت به احتمال زیاد تا پایان سال جاری در کنار قابلیت های دیگری مانند Copilot که برای ویندوز 11 معرفی شد در دسترس عموم قرار خواهد گرفت، اما هنوز مشخص نیست تکلیف برنامه هایی که خارج از آن دانلود می شوند چیست. فروشگاه مایکروسافت، اما احتمالاً این دسته از نرم افزارها در پشتیبان گیری گنجانده شده است. ویندوز نخواهد بود.