ویروس زامبی بازیابی شده از خاک یخ زده قطب شمال هنوز عفونی است


دانشمندان ویروس‌های زامبی باستانی را از خاک یخ‌زده بازیابی کرده‌اند و کشف کرده‌اند که هنوز هم می‌توانند آمیب‌های تک سلولی زنده را آلوده کنند. احتمال اینکه این ویروس ها انسان ها یا حیوانات را آلوده کنند مشخص نیست. اما محققان می گویند ویروس های موجود در خاک یخ زده باید تهدیدی برای سلامت عمومی در نظر گرفته شود.

خاک منجمد لایه ای از خاک است که در طول سال یخ زده باقی می ماند. حداقل قبل از شروع فعالیت های انسانی برای گرم کردن جهان بود. این خاک 15 درصد از زمین در نیمکره شمالی را پوشش می دهد. با این حال، به دلیل تغییرات آب و هوایی، خاک یخ زده به سرعت در حال آب شدن است و مجموعه ای از بقایای باستانی از ویروس ها و باکتری ها گرفته تا ماموت های پشمالو و خرس های غار را نشان می دهد.

به گزارش CNN، پروفسور ژان میشل کلاوری او گونه هایی از یک ویروس یخ زده 48000 ساله را از چندین سایت خاک یخ زده در سوریه پیدا کرد. قدیمی ترین سویه، که تخمین زده می شود 48500 سال قدمت داشته باشد، از نمونه خاک زیر یکی از دریاچه ها شناسایی شد. در حالی که جوان ترین نمونه 27 هزار ساله است. یکی از نمونه های جوان در لاشه یک ماموت پشمالو کشف شد.

Business Insider می نویسد که برخی از دانشمندان نگران هستند که با گرم شدن قطب شمال به دلیل تغییرات آب و هوایی، ذوب شدن خاک یخ زده ویروس های باستانی را آزاد کند که هزاران سال است با موجودات زنده تماس نداشته اند. در این شرایط، گیاهان، حیوانات و انسان ممکن است در برابر آنها مصونیت نداشته باشند.

بیرجیتا ایونگاردپروفسور بازنشسته دپارتمان میکروبیولوژی بالینی در دانشگاه اومئو سوئد به CNA گفت: «به یاد داشته باشید که دفاع ایمنی ما در تماس نزدیک با محیط میکروبی اطراف ما تکامل یافته است. “اگر ویروسی در خاک یخ زده پنهان شده باشد که هزاران سال است با آن تماس نداشته ایم، ممکن است دفاع ایمنی ما برای مقابله با آن کافی نباشد.”