وزیر صمت: نبود این مطالب بی معنی است


مهلتی که شاپرک برای غیرفعال کردن پایانه های اینترنتی فاقد این تصویر و یا با هویت غیرمشابه با صاحب نماد تعیین کرده بود به پایان رسید و طبق نامه ای که شاپرک در تاریخ 28 آبان ماه به پایانه های اینترنتی ارسال کرد، غیرفعال سازی روند آغاز خواهد شد.

امروز وزیر صمت سید رضا فاطمی امینوی همچنین با حمایت از الزام این ماده در حاشیه جلسه هیات دولت اعلام کرد که طبق مقررات و قوانین موظف به داشتن این ماده هستیم:

این یک استاندارد عمل است، نه یک مجوز تجاری. مانند علامت استاندارد روی محصول است. همانطور که گفتن اینکه استاندارد نباید روی یک محصول قرار داده شود بی معنی است، به همان اندازه بی معنی است که بگوییم این محصول نباید روی یک محصول درج شود. اتفاقا این مطالب ابزاری برای کنترل پولشویی، کلاهبرداری و تخلفات است و شرط داشتن درگاه های پرداخت این مطالب، الزام بانک مرکزی است که الزامی کاملا صحیح است.

موضوع الزام قانونی که فاطمی امین بر آن تاکید کرد، همان نکته ای است که محمدمهدی شریعتمدار وی پس از نامه کارگروه اقتصاد دیجیتال به شاپرک برای لغو الزام این آیتم اشاره کرد و بعید به نظر می رسد که شاپرک الزام این آیتم را لغو کند.

رضا باقری اصلنایب رئیس کمیسیون راهبردی اقتصاد دیجیتال در نامه‌ای به شاپرک با اشاره به اینکه لغو این محصول به‌عنوان مجوز راه‌اندازی کسب‌وکار به تصویب کمیسیون راهبری اقتصادی رسیده و در مرحله تصمیم‌گیری است. مقررات زدایی و بهبود فضای کسب و کار و اختیارات و تصمیمات کارگروه اقتصاد دیجیتال.

اما شریعتمدار معتقد بود که این نامه باید به بانک مرکزی می رسید و گفت انتظار ما این است که دستور قطعی از یکی از مراجع رسمی صادر شود تا شاپرک واقعا از گرفتن این مطالب منصرف شود.

غیر از کارگروه اقتصاد دیجیتال، وزارت ارتباطات نیز طی نامه ای به شاپرک خواستار لغو این الزام شده است. موضوعی که نشان می دهد نگاه واحدی به این موضوع در بدنه دولت وجود ندارد; چون فاطمی امین با او صحبت کرد ایبنا وی در مورد الزام این آیتم اظهار نظر کرده بود.

به گفته وزیر حراست، اجباری بودن یا نبودن آن تصمیم بانک مرکزی است و تصویب نماد اعتماد الکترونیک بسیار قوی است و از حمایت های زیادی برخوردار است. تنها مصوبه ای که هم در مجلس و هم در قوه قضائیه تصویب شده است:

در آنجا عنوان شده است که برای جلوگیری از مشکلاتی مانند پولشویی و تخلفات، باید به وب سایت هایی که به صورت آنلاین اقدام به فروش می کنند، نماد اعتماد داده شود. سال گذشته بانک مرکزی تصمیم گرفت که اگر درگاه‌های پرداخت فعال وجود دارد، حتماً مربوط به سایت‌هایی باشد که این محتوا را دارند. بنابراین ما این را می دهیم. اینکه آیا یک درگاه این اطلاعات را داشته باشد یا نه، تصمیم بانک مرکزی است و برای درگاه پرداخت لازم است.

وی در ادامه با تاکید بر ویژگی های مثبت این محصول و استفاده از آن در رسیدگی به شکایات و خدمات پس از فروش، تهیه این محصول را بسیار آسان دانست و گفت

در چند دسته است و در بعضی از کارهای مقدماتی می توان آن را یک روزه گرفت و مانعی برای گرفتن آن وجود ندارد و کار بسیار سریعی است».

بسیاری از فعالان کسب‌وکار اینترنتی می‌گویند که دریافت این ماده برای حوزه‌های نوآوری که هنوز مقررات‌گذاری نشده‌اند امکان‌پذیر نیست و این الزام باعث تعطیلی 80 هزار پایانه اینترنتی که متعلق به 20 تا 30 هزار کسب‌وکار است، می‌شود.