وزیر ارتباطات: نظر کارشناسی ما این است که گوگل پلی باز شود


طبق روال هفته های گذشته، عیسی زارع پور این هفته در حاشیه جلسه هیات دولت با سوالات خبرنگاران در خصوص فیلترینگ مواجه شد و در خصوص رفع محدودیت های اینترنتی گفت: فیلترینگ بر عهده نهادهای امنیتی و کارگروه است. مصادیق محتوای مجرمانه». وزیر ارتباطات در خصوص دستور ابراهیم رئیسی برای رفع مشکلات مردم در دسترسی به اینترنت، با بیان اینکه این دستور ربطی به فیلترینگ ندارد، تصریح کرد: رئیس جمهور تنها دستور رفع اختلال و کندی اینترنت را صادر کرد.

زارع پور با بیان اینکه بر اساس این دستور وزارت ارتباطات موظف به تسریع در دسترسی مردم به فضای مجازی شده است، افزود: روز یکشنبه هفته جاری رئیس جمهور در جلسه هیات دولت دستور بررسی و رفع مشکلات را صادر کرد. ” ما به طور ویژه یک کارگروه آماده کرده ایم و دوستان در حال بررسی هستند تا ببینند چه مشکلاتی وجود دارد.»

وی برخی از مشکلات فنی و زیرساختی را که سال هاست وجود داشته است، برشمرد. به گفته وی، با پیشرفت پروژه توسعه فیبر نوری می توان این مشکلات را برطرف کرد: بخشی از مشکلات فنی و زیربنایی که برخی از آنها ریشه قدیمی دارد مانند عدم توسعه زیرساخت های ارتباطی ثابت که انشالله ، با توسعه پروژه فیبر نوری در سال 1402 اتفاقات خوبی می افتد ما خواهیم بود همین الان در 10 استان کار شروع شده و به سرعت در حال پیشرفت است.

لزوم بازنگری در محدودیت های اعمال شده

زارع پور بخشی دیگر از مشکلات را مربوط به مسائل امنیتی دانست که خارج از صلاحیت وزارت ارتباطات است. وی در ادامه به بررسی فیلترینگ و اعمال محدودیت برای پلتفرم هایی که سال هاست فیلتر شده اند اشاره کرد و گفت: تلاش می کنیم برخی از محدودیت هایی که قابل رفع است و طی یکی دو دهه اخیر محدود شده است را حذف کنیم. به دلایلی که شاید الان آن دلایل از بین رفته باشد و بتوان آنها را بررسی کرد تا بتوانیم نیاز مردم به فیلترشکن را کاهش دهیم.»

کاهش نیاز و استفاده از فیلترشکن یکی از دغدغه های وزیر ارتباطات بود زیرا به گفته وی باعث کاهش سرعت اینترنت و ایجاد تجربه کاربری نامطلوب و به خطر افتادن امنیت کاربران می شود.

در بحث فیلترینگ، وزیر ارتباطات درباره پلتفرم گوگل پلی که دو روز پیش برای مدت کوتاهی بدون نیاز به استفاده از VPN در اختیار برخی از کاربران اپراتورهای ایرانسل و شاتل قرار گرفت، اظهار نظر کرد و با حذف آن موافقت کرد. محدودیت‌های آن: «سعی کنید نظر ما این است که خدماتی که واقعاً مورد نیاز هستند و مشکل خاصی ندارند، مانند Google Play که تا سپتامبر باز بود و با توجه به شرایط امنیتی و تصمیم مقامات امنیتی، محدودیت‌هایی اعمال شد. نظر کارشناسی ما این است که باید باز شود.

البته تایید وزارت ارتباطات برای رفع فیلتر این بستر کافی نیست. وزیر ارتباطات همانطور که پیش از این بارها اعلام کرده تصمیم گیرنده فیلترینگ نیست، این بار رفع فیلترینگ را منوط به نظر مرجع دیگری دانست و گفت: منتظر هستیم تا کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه تصمیم بگیرید و به ما اطلاع دهید.”

پنج میلیون نفر از سرویس Radar Game استفاده می کنند

زارع پور همچنین در خصوص سرویس رادار گیم به عنوان راهکار وزارت ارتباطات برای رفع مشکلات گیمرها که شب گذشته در صفحه شخصی خود رونمایی شد، توضیحاتی ارائه کرد. بر اساس اعلام وی، از شب گذشته پنج میلیون نفر و همزمان 400 هزار نفر از این سامانه استفاده کرده اند.

وی با اشاره به اینکه این ارقام نشان می دهد که سرویس بازی رادار مورد نیاز کشور بوده است، از ارائه خدمات برای سایر اقشار خبر داد و گفت: این اولین قدم برای حوزه بازی های رایانه ای بود و برای سایر حوزه ها نیز به فکر این هستیم. اقداماتی که دسترسی را سرعت می بخشد و تجربه کاربر را بهبود می بخشد.”

این سرویس در کانال شخصی عیسی زارع پور در پیام رسان «بله» منتشر شد که پیش از این از سوی وزارت ارتباطات و شخص وزیر درباره مراسم رونمایی از این سرویس در هفته اول دی ماه در نشستی با حضور اصحاب رسانه اعلام شده بود. حالا پس از حدود سه هفته تاخیر بالاخره سرویس رادار بازی رونمایی و در اختیار گیمرها قرار گرفت تا به هدف کاهش پینگ بازی دست یابند.

وزیر ارتباطات همچنین درباره نحوه قطعی اینترنت در ایام آزمون اعلام کرد: در ایام آزمون اینترنت موبایل از ساعت 7:30 تا 11:30 فقط در حوزه های امتحانی و با اطلاع قبلی قطع می شود. اینترنت ثابت به هیچ وجه قطع نخواهد شد.