وزیر ارتباطات: دلیل قطعی اینترنت دو هفته پیش حمله سایبری شدید بود


زارع پور در حاشیه مراسم افتتاحیه پروژه های ایرانسل در جمع خبرنگاران گفت: در حالی که نزدیک به دو هفته از قطعی 10 دقیقه ای اینترنت در کشور می گذرد و قرار بود شرکت زیرساخت وزارت ارتباطات علت آن را بررسی و اعلام کند. دهه فجر که عامل این قطعی گسترده یک حمله سایبری بسیار سنگین بوده است.

وزیر ارتباطات همچنین گفت: قطعی کامل رخ نداده و تنها شاهد افت شدید ترافیک در مرکز تبادل ترافیک تهران بودیم.

وی درباره داخلی یا خارجی بودن این حمله توضیح بیشتری نداد و جمله «در حال بررسی هستیم» را تکرار کرد.

علاوه بر این عیسی زارع پور در حاشیه این مراسم دو خبر دیگر نیز داد. وی گفت: سرویس اینترنتی با دسترسی بهتر برنامه نویسان هفته آینده رونمایی می شود و ثانیا رفع فیلتر گوگل پلی در کمیته آیین دادرسی کیفری در دست بررسی است.

امروز پنجشنبه سیزدهم بهمن ماه مراسم بهره برداری از پروژه های ایرانسل به مناسبت دهه فجر با حضور عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و دکتر بیژن عباسی آرند مدیرعامل ایرانسل برگزار شد.

به گزارش ایرنا، «بیژن عباسی آرند» مدیرعامل ایرانسل در این مراسم گفت: از زمان تاسیس این مجموعه تاکنون 10 میلیارد دلار برای تشکیل شبکه ملی اطلاعات سرمایه گذاری شده است. حاصل این فعالیت، تشکیل شبکه ای با 62 میلیون مشترک فعال و 43 میلیون مشترک دیتا بود.

وی افزود: امروز با دستور وزیر ارتباطات پایگاه اینترنتی نسل 5400 در کرمانشاه افتتاح شد. در تهران به عنوان مرکز کشور 116 سایت نسل پنجم فعال شده است که در مرحله دوم این تعداد افزایش خواهد یافت. همچنین مرکز داده با ظرفیت 80 هزار رک نیز امروز در مشهد افتتاح می شود. دیتاسنترهای ایرانسل با ظرفیت 3 هزار رک بخشی از شبکه ملی اطلاعات کشور را پوشش داده اند.

عباسی تصریح کرد: توسعه فیبر نوری را از چند سال پیش با توسعه 2 هزار کیلومتری در شهرهای کشور آغاز کردیم. زیرساخت ایجاد شده به پروژه ملی فیبر نوری کمک خواهد کرد. توسعه روستایی بخش دیگری است که ما برای توسعه آن به آن پیوستیم. 14 میلیون روستایی اکنون تحت پوشش اینترنت ایرانسل هستند. هدف این است که تا پایان شهریور به تعهدات خود برای پوشش دهی روستاهای بالای 20 خانوار عمل کنیم.

مدیرعامل ایرانسل بیان کرد: 26 هزار میلیارد ریال ارزش سرمایه گذاری پروژه هایی است که امروز برای اولین بار افتتاح می شود.