وزیر ارتباطات: اینترنت همراه در حوزه های امتحانی قطع می شود


یک هفته ای است که موضوع قطعی اینترنت سراسری در روزهای 29 و 30 آذرماه که اولین مرحله آزمون کنکور 1402 برگزار می شود، به بحث داغ تبدیل شده است. اگرچه اظهارات وزارت ارتباطات مبنی بر اینکه درخواست سازمان سنجش آموزش کشور مبنی بر قطع سراسری اینترنت به منظور کاهش احتمال تقلب در آزمون قابل قبول نیست، احتمال قطعی اینترنت در سراسر کشور را کم اهمیت جلوه می دهد. اما با توجه به اینکه وزیر ارتباطات گفته «من تصمیم گیرنده نیستم و شورای امنیت ملی باید تصمیم بگیرد» همه چیز به نظر این شورا بستگی داشت.

حال وزیر ارتباطات در حاشیه جلسه امروز هیات دولت به مصوبه شورای امنیت ملی در این خصوص اشاره کرد و گفت: این شورا با محدودیت اینترنت در روز کنکور موافقت کرده است. با اعلام چهار شرط: «این درخواست دیروز در شورای امنیت ملی بررسی شد و با چند شرط موافقت شد، شرط اول این است که اینترنت فقط در حوزه های امتحانی و فقط در زمان برگزاری امتحان قطع باشد و شرط دوم این است که فقط اینترنت با اطلاع قبلی قطع باشد یعنی به کسانی که در BTS حوزه های امتحانی هستند از قبل پیام می دهیم که آماده باشند.

به گفته وی، شورای امنیت کشور به دلیل نگرانی از سلامت کنکور با محدودیت اینترنت تنها با این چهار شرط موافقت کرده است. البته زارع پور همچنین با اشاره به اینکه می توان با روش های فناورانه تری با تقلب در کنکور مقابله کرد، گفت: ما معتقدیم روش های بسیار پیشرفته تر، بهتر و فناورانه تری برای مبارزه با تقلب در کنکور وجود دارد که دوستان. در سازمان سنجش باید به این سمت حرکت کرد».

زارع پور همچنین با بیان اینکه وزارت ارتباطات با درخواست سازمان سانسه مبنی بر قطع سراسری اینترنت کاملا مخالف است، افزود: ما معتقدیم اینترنت مثل هوا است و اکنون زندگی همه مردم از اقتصاد، کسب و کار، تحصیل و… فرهنگ و سرگرمی به آن وابسته شده است و نمی توان اینترنت را قطع کرد

اینترنت کلاس نداریم

وزیر ارتباطات بار دیگر به موضوع اینترنت طبقاتی واکنش نشان داد و وجود آن را در کشور تکذیب کرد. وی در این خصوص توضیح داد: قبلا هم گفتم اینترنت کلاسی یعنی فلان قشر می خواهد اینترنت پرسرعت داشته باشد، چنین چیزی وجود ندارد، همه مردم برای ما خاص هستند.

وی در ادامه با اشاره به اقدامات وزارت ارتباطات برای بهبود دسترسی برخی از بخش‌ها، اما با بیان اینکه چنین اقداماتی را نمی‌توان به وجود اینترنت کلاسی در کشور تعبیر کرد، گفت: برخی سایت‌ها هستند که برای ما تحریم شده‌اند و ما در حال ارائه ابزارهایی برای برنامه نویسان هستیم که نیاز به دسترسی ویژه یا حتی برای گیمرها دارند.

موضوع ارائه راهکارهایی برای کاهش پینگ بازی ها برای گیمرها از اواخر تابستان امسال مطرح شد و در 30 آذرماه وعده رونمایی از سرویسی که به همین منظور در هفته اول آذرماه آماده شده بود، مطرح شد. وعده ای که روابط عمومی وزارت ارتباطات آن را به هفته جاری موکول کرد اما این مراسم هنوز در هفته سوم آذرماه برگزار نشده است.

وزیر ارتباطات در سخنان امروز خود زمان برگزاری این مراسم را اوایل هفته آینده اعلام کرد: انشاالله شنبه و یکشنبه برنامه خواهیم داشت و از ابزار جدیدی برای گیمرها رونمایی می کنیم تا پینگ بازی ها کمتر شود. برای آنها.”

عیسی زارع پور با اشاره به همه این اقدامات برای بهبود وضعیت دسترسی برخی صنوف، پرسید: آیا این امکان را باید کلاس اینترنت نامید؟ و در ادامه تصریح کرد: در حال فراهم کردن امکان جدید برای دسترسی بهتر برای قشر خاصی هستیم.