وزیر ارتباطات: اگر مردم با سرعت اینترنت مشکل دارند به دلیل استفاده از فیلترشکن است


عیسی زرپور شب گذشته در برنامه خط اول شبکه خبر حاضر شد و درباره سرعت اینترنت، شبکه ملی اطلاعات و همچنین پیام رسان های داخلی اظهاراتی را بیان کرد.

وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه برخی شبکه ملی اطلاعات را مترادف با قطع اینترنت می دانند، گفت: اصلا اینطور نیست، بلکه گفت: شبکه ملی اطلاعات یک شبکه پرسرعت و با کیفیت است. در گستره جغرافیایی وسیع جمهوری اسلامی ایران که در آن خدمات پرسرعت و باکیفیت به مردم عزیز ارائه می دهد، اینترنت نیز یکی از خدماتی است که در این شبکه به افراد ارائه می شود. مجری برنامه که پرسید آیا ارتباط با خارج برقرار است، گفت: بله، هر چه سرعت و کیفیت شبکه ما بیشتر باشد، سرعت و کیفیت اینترنت در این شبکه بالاتر می رود.

ما 34 مرحله در سرعت اینترنت بهبود بخشیده ایم

سرعت اینترنت موضوع دیگری بود که وزیر ارتباطات درباره آن توضیح داد. وی با اشاره به گلایه مردم از سرعت اینترنت، گفت: بخشی از این مشکل مربوط به فیلترشکن ها است، زیرا فیلترشکن به دلیل ارسال اطلاعات از طریق واسطه سرعت را کاهش می دهد و در عین حال اینترنت بیشتری مصرف می کند و به خطر می افتد. امنیت دستگاه

وی با تاکید بر اینکه خود فیلترشکن باعث می شود تجربه کاربری خوب نباشد، سعی کرد با مراجعه به سایت اسپیدتست و سامانه های نظارتی مختلف این وزارتخانه نشان دهد که سرعت اینترنت نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. وی با اشاره به آخرین گزارش اسپیدتست در مورد افت جایگاه ایران در سرعت اینترنت نسبت به ماه گذشته گفت: چند روز پیش حمله ای صورت گرفت و رتبه ما در اسپیدتست دو پله سقوط کرد، بر اساس همان سرعت تست برج 11 در سال 2021. یعنی تقریبا یک سال پیش رتبه ایران 80 بود و سرعت 22. ماه گذشته سرعت ما به 42 و رتبه 46 شد.یعنی 34 پله پیشرفت کردیم در این ماه از 46 رفتیم. به 48 و سرعت ما 40 است. “این یک سرعت درهم ریخته است: داخل، خارج، با فیلتر، بدون فیلتر.”

البته برخلاف اظهارات وزیر ارتباطات، استاندارد سنجش سرعت، اینترنت داخلی کشورهاست و داده های آن نمی تواند سرعت اینترنت بین المللی را اندازه گیری کند.

وی ادامه داد: هر چقدر نیاز مردم به خدمات داخلی تامین شود، سرعت افزایش می یابد و سرعت دسترسی به خدمات داخلی بسیار بیشتر از شبکه های خارجی است. البته در پایان هم تایید کرد که مزاحمت هایی داشتیم.

زارع پور همچنین به حملات بسیار شدید این روزها اشاره کرد که باعث خواب آلودگی سرویس های داخلی شده و تجربه کاربری را تحت تاثیر قرار داده است. وی با بیان اینکه هیچکس نمی تواند اینترنت را محدود کند، ادامه داد: ما در وزارت ارتباطات به دنبال افزایش سرعت و کیفیت اینترنت هستیم زیرا اینترنت مثل هوا است، هیچکس نمی تواند آن را محدود کند، این روزها یک اتفاق افتاد. شایعه قطع شدن اینترنت اصلا چنین خبری نیست “کسی نمی تواند راه تنفس مردم را قطع کند.”

زارع پور در حالی این صحبت ها را مطرح کرد که تشدید فیلترینگ از اواخر شهریور ماه چاره ای جز استفاده از فیلترشکن برای کاربران داخل ایران باقی نگذاشته است و از فیلتر اینستاگرام و واتس اپ گرفته تا کاهش سرعت در زمان ها و مناطق مختلف، برخی از کاربران. به این نتیجه رسیده اند که طرح هایی از جمله محدودیت هایی مانند حفاظت در حال اجراست.

پیام رسان های داخلی جمع آوری می شوند

زارع پور در بخشی دیگر از این گفت و گوی تلویزیونی به پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی داخلی پرداخت. وی محدودیت تریبون های خارجی را ناخواسته دانست و با تصمیم نهادهای امنیتی، عملکرد خود را با عملکرد وزارت ارتباطات سابق مقایسه کرد و گفت: ما نمی توانستیم کاری انجام دهیم و مانند سال 1396 که مردم به سمت مراجعه کردند. پلتفرم‌های داخلی هنگام فیلتر کردن تلگرام پاسخی دریافت نکردند. رفتار کنید اما همه همکارانم در کنار پلتفرم‌های ایرانی ایستادند و کمک کردند تا کار مردم روی زمین بماند و کسب‌وکارها در بسترهای داخلی به فعالیت خود ادامه دهند.»

وی در پاسخ به مجری برنامه که از مشکلات عدیده پیام رسان های داخلی می گفت، قول داد تا پایان دهه فجر یا در نهایت تا پایان سال بتوان این پیام رسان ها را به هم متصل کرد: «کار ویژه. برای اتصال پیام رسان ها تا دهه فجر انجام می شود.» به عنوان مثال، اگر بله دارید، می توانید به شخصی در Ita پیام ارسال کنید. جهت دنیا به سمتی می رود که توزیع فیزیکی وجود دارد، اما از نظر منطقی اینها به هم مرتبط هستند.

زارع پور همچنین به حمایت های مختلفی که از پیام رسان ها شده است اشاره کرد و تاکید کرد: وزارت ارتباطات برای خدمت به مردم در کنار آنها ایستاده و در برخی موارد در حوزه زیرساخت، سرور و تیم فنی به آنها کمک کرده است. زارع پور ابراز امیدواری کرد که شرایط در حوزه پیام رسان های داخلی مانند کره جنوبی به حدی باشد که اگر رقیب خارجی به میدان آمد، بتواند با آن رقابت کند.