وزیر ارتباطات: امروز شبکه ملی اطلاعات نزدیک به 60 درصد پیشرفت کرده است.


عیسی زارع پور وزیر ارتباطات در نشست تخصصی شبکه ملی اطلاعات و فضای مجازی که با حضور اساتید دانشگاه علم و صنعت برگزار شد، توضیحاتی را در خصوص پیشرفت پروژه ها در حوزه مورد نظر این وزارتخانه ارائه کرد. معاونت ارتباطات دولت سیزدهم در دوره اخیر

زارع پور که از ابتدای فعالیت خود در وزارت ارتباطات پروژه هایی مانند شبکه ملی اطلاعات و توسعه پروژه فیبر نوری را دنبال می کرد، بر ضرورت توسعه این حوزه ها در کشور تاکید کرد. وی ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص شبکه ملی اطلاعات به پیشرفت آن در کشور اشاره کرد و اظهار داشت:

شبکه ملی اطلاعات بر اساس ارزیابی های انجام شده بر اساس شاخص های توافق شده با مرکز ملی فضای مجازی علیرغم تمامی موارد، شبکه ای پرسرعت، با کیفیت و امن در جغرافیای وسیع جمهوری اسلامی ایران است. تلاش‌های انجام شده در سال‌های گذشته تا زمان استقرار دولت سیزدهم در سال 30 درصدی پیشرفت داشته است.

به گفته وزیر ارتباطات پیشرفت این پروژه هم اکنون به 60 درصد رسیده است و همانطور که پیش از این نیز اعلام شده بود برای تحقق این شبکه ملی هفت پروژه بزرگ و 200 پروژه کوچک و بزرگ در وزارت ارتباطات تعریف شده است. در مصوبه 1398 شورای عالی فضای مجازی با عنوان «طرح جامع و معماری شبکه ملی اطلاعات»، وظایف دستگاه‌ها به‌ویژه وزارت ارتباطات برای تحقق این شبکه مشخص شده است و تلاش برای تحقق کامل این شبکه همچنان ادامه دارد. در دست اقدام.

توسعه پروژه فیبر نوری که از بدو تاسیس زارع پور به عنوان یکی از مهم ترین برنامه ها و اهداف وزارت ارتباطات مطرح بوده، همچنان در حال پیگیری است. زارع پور وضعیت این پروژه را اینگونه تشریح کرد: این پروژه یک پروژه راهبردی برای کشور محسوب می شود و حداقل تا سه دهه آینده کشور را بیمه می کند و برای این منظور برنامه ریزی برای پوشش 20 میلیون فیبر نوری برای منازل و مشاغل است. . ما انجامش داده ایم.”

وی همچنین وضعیت توسعه پروژه فیبر نوری را در حال انجام دانست و گفت: در حال حاضر بیش از سه میلیون روکش ایجاد شده است که تا پایان دولت این تعداد به همان 20 میلیون روکش خواهد رسید. البته وزیر ارتباطات با توجه به پیچیدگی ها و سختی های اجرای کامل این پروژه، تحقق آن را نیازمند عزمی ملی و همکاری همه دستگاه های اجرایی درگیر در این پروژه دانست.

خبر راه اندازی سایت های جدید نسل پنجم اینترنت از دیگر مواردی بود که زارع پور به آن اشاره کرد: اقدامات خوبی در زمینه افزایش سرعت اینترنت موبایل انجام شده و علاوه بر واگذاری فرکانس های جدید به اپراتورها، در دهه مبارک فجر 400 سایت 5G در سراسر کشور راه اندازی می شود.

وی همچنین طرح «راه اندازی پنجره ملی خدمات هوشمند دولت» را یکی از اقدامات وزارت ارتباطات در راستای افزایش بهره وری و همچنین تسهیل زندگی مردم خواند و اظهار داشت: راه اندازی پنجره ملی خدمات هوشمند دولت. یک رویداد بزرگ بود و راه اندازی آن در گذشته «به آرزوی مردم تبدیل شده است که بدون مراجعه حضوری و بدون ارائه مدارک، از نهادهای اجرایی، عمومی و دولتی با احراز هویت یکباره خدمات دریافت کنند».