وزارت دادگستری آمریکا تجارت تبلیغاتی گوگل را به زانو در می آورد


به گزارش CNET، وزارت دادگستری ایالات متحده آماده است تا امروز یک شکایت ضد تراست جدید علیه گوگل ارائه کند. این آژانس دولتی ایالات متحده معتقد است که گوگل «تسلط ناعادلانه» بر بازار تبلیغات دیجیتال دارد.

شکایت احتمالی وزارت دادگستری در حالی مطرح می شود که کنگره آمریکا، اتحادیه اروپا و بریتانیا به شدت تلاش می کنند تا قوانین سخت گیرانه تری را برای فعالیت شرکت های بزرگ در صنعت فناوری وضع کنند.

سال گذشته، سنای آمریکا لایحه‌ای به نام «قانون انتخاب آنلاین و نوآوری آمریکایی» ارائه کرد که تأثیر آمازون، اپل و گوگل بر صنعت تجارت الکترونیک را کاهش می‌دهد.

تجارت تبلیغاتی گوگل که درآمد هنگفتی را برای این شرکت به همراه دارد، مدت هاست که تحت نظارت نهادهای نظارتی آمریکایی و اروپایی بوده است. بر اساس گزارش ها، گوگل می خواهد پلتفرم های تبلیغاتی مختلفی را به یوتیوب بیاورد تا به اختلافات حقوقی پایان دهد و از جریمه سنگین اروپا جلوگیری کند. در ایالات متحده، شکایتی علیه کسب و کار تبلیغاتی گوگل در ایالت تگزاس مطرح شده است که ادعا می کند این شرکت با “روش های فریبنده و گمراه کننده” به رقبا ضربه می زند.

شکایت احتمالی امروز دومین شکایت رسمی وزارت دادگستری با محوریت گوگل خواهد بود. این وزارتخانه در سال 2020 از گوگل به دلیل تسلط بیش از حد بر بازار موتورهای جستجو شکایت کرد و گفت که گوگل اقداماتی را برای سرکوب رقابت انجام می دهد. شکایت 2020 هنوز مراحل قانونی را طی می کند.