وزارت انرژی ایالات متحده: منشا کرونا احتمالاً نشت آزمایشگاهی است


وال استریت ژورنال روز یکشنبه گزارش داد که وزارت انرژی ایالات متحده به این نتیجه رسیده است که شیوع کووید-19 به احتمال زیاد ناشی از نشت آزمایشگاهی بوده است. با اينكه جیک سالیوانمشاور امنیت ملی می گوید هیچ پاسخ قطعی در مورد منشا ویروس وجود ندارد.

به گزارش وال استریت ژورنال، نتیجه گیری جدید وزارت انرژی در یک گزارش طبقه بندی شده به روز شده از این دفتر آوریل هاینزمدیر اطلاعات ملی اخیراً در اختیار کاخ سفید و برخی از اعضای کنگره قرار گرفته است.

افرادی که این گزارش را مطالعه کردند به وال استریت ژورنال گفتند که وزارت انرژی که بر بسیاری از آزمایشگاه‌های ایالات متحده نظارت دارد، بر اساس اطلاعات جدید به این نتیجه رسیده است. اما او سطح اطمینان قضاوت خود را “پایین” ارزیابی کرد.

مقامات آمریکایی گفته اند که اداره تحقیقات فدرال (FBI) نیز در سال 2021 با اطمینان متوسط ​​مشخص کرده است که ویروس از نشت آزمایشگاهی منشأ گرفته است. اما این سازمان بنا به دلایلی متفاوت از وزارت نیرو به این نتیجه رسیده است. سایر آژانس های فدرال با این نظر مخالف هستند. طبق گزارش‌ها، چهار آژانس با اطمینان کم تشخیص داده‌اند که ویروس به طور طبیعی از حیوانات به انسان منتقل شده است، و دو آژانس دیگر، از جمله سیا، بین این دو نظریه منشأ دوگانه هستند.

وزارت انرژی ایالات متحده به فوربس گفت که به حمایت از تحقیقات دقیق و عینی کارشناسان اطلاعاتی خود در مورد منشاء کووید-19، طبق دستور رئیس جمهور ادامه خواهد داد. اما درباره جزئیات آن اظهار نظری نمی کند.

افراد آشنا به این گزارش به وال استریت ژورنال گفتند که گزارش وزارت انرژی این باور را تایید کرد که شیوع کووید-19 نتیجه یک برنامه سلاح های زیستی چینی نیست.