وزارت ارتباطات: اینترنت برای هیچ تستی قطع نمی شود


بعد از اینکه نوبت اول آزمون سراسری 1402 در روزهای 29 و 30 دی ماه با قطع امتیاز اینترنت برگزار شد، حالا وزارت آموزش و پرورش می خواهد قطع اینترنت در امتحانات نهایی را مرسوم کند. روشی برای جلوگیری از تقلب که در سال های اخیر نتوانسته جلوی آن را بگیرد. علاوه بر محدود کردن اینترنت، می‌خواهد اینترنت پایدار و پرسرعت را برای مناطق اصلاح و تربیت نیز فراهم کند. به گفته این وزارت، این درخواست ها در دست بررسی است. البته وزارت ارتباطات نیز زیر بار آن قرار نگرفته است.

رئیس مرکز سنجش و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش صبح امروز پس از تشریح روند برگزاری امتحانات نهایی خرداد ماه سال جاری از قطع اینترنت بین المللی این وزارتخانه در امتحانات نهایی پایه دوازدهم خبر داد. به مدت 35 دقیقه در ساعت 10-11 روز است

محسن زارعی اگرچه گفته احتمال لو رفتن سوالات به صفر رسیده است اما به نظر می رسد همچنان نگران تخلفات در ایام امتحانات است. ایسنا به نقل از وی گفت: از آنجایی که تخلفات و شبکه های سودجویانه در پیام رسان های خارجی فعال بود، درخواست قطعی اینترنت بین الملل به مدت 35 دقیقه تا ساعت 8:30 صبح را داشتیم که مورد بررسی قرار گرفت. در کارگروه و جلسات تخصصی که داشتیم دو موضوع ارائه اینترنت پایدار و پرسرعت برای حوزه های اصلاح و محدودیت اینترنت در دستور کار قرار گرفت و در حال حاضر در حال بررسی کارشناسی هستیم.

ایمنی امتحانات نهایی پایه دوازدهم از آنجایی اهمیت پیدا کرد که تصمیم گرفته شد به عنوان سوابق تحصیلی در نتایج آزمون سراسری نقش پررنگی داشته باشد. تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 1402 برابر با 40 درصد است.

آموزش و پرورش اقدامات دیگری از جمله تجهیز کلاس های درس به دوربین های مدار بسته، دستگاه های سیگنال و فلزیاب و محرومیت دانش آموزان متخلف از شرکت در امتحان نهایی را تا 10 سال انجام داده است. اما به نظر می رسد راهکار نهایی وزارت علوم بیشتر در بطن آموزش و پرورش باشد. قطع شدن اینترنت و مسدود شدن راه لو رفتن سوالات.

پارسال هم خبر قطع شدن اینترنت در کنکور از زبان یکی از مسئولان وزارت علوم آمده است. حدود دو هفته مانده به برگزاری آزمون، معاون سازمان سنجش در گفت و گوی تلویزیونی از قطع شدن اینترنت به مدت دو روز برای جلوگیری از تقلب در آزمون 1402 خبر داد. چند ساعت پس از انتظار این خبر، وزارت ارتباطات مخالفت خود را با قطعی سراسری اینترنت اعلام کرد و در اطلاعیه ای نوشت جز در موارد خاصی که با تصمیم مراجع قانونی صورت می گیرد، هرگز فدای ثبات و کیفیت مردم نخواهد شد. ارتباط با خواسته های غیر منطقی سپس اعلام شد که این درخواست به دبیرخانه شورای امنیت ملی ارسال شده و در صورت تایید به اطلاع خواهد رسید. وزارت ارتباطات بالاخره با شرایطی این تصمیم را اجرا کرد اینترنت موبایل سراسری در ایام امتحانات در حوزه های امتحانی قطع شد.

در این مدت استفاده از تاکسی های اینترنتی، دستگاه های POS فروشگاه ها، نانوایی ها و سایر مشاغل اینترنتی با اختلال مواجه شد. همچنین برخلاف وعده های داده شده، گزارش هایی مبنی بر قطعی اینترنت در مکان هایی که به نظر حوزه امتحانی نبود، گزارش شده است.

چند روز بعد وزارت ارتباطات اعلام کرد که این آخرین باری است که اینترنت برای امتحان قطع می شود و بابت مشکلات پیش آمده از مردم عذرخواهی می کند.

حالا پس از شنیده شدن دوباره زمزمه قطع شدن اینترنت در یک آزمون، وزارت ارتباطات به سرعت مخالفت خود را با آن اعلام و تکذیب کرد. محمد احسان خرمید، رئیس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در واکنش به این خبر نوشت: وزارت ارتباطات برای هیچ آزمونی حتی یک دقیقه اینترنت را قطع نمی کند.

این روند کمی شبیه به آنچه قبل از قطع اینترنت در طول امتحان سال گذشته اتفاق افتاد است.