وزارت ارتباطات از شاپرک خواست تا خدمات خود را به مشاغلی که این اطلاعات را ندارند متوقف کند


محمد احسن خرمید، رئیس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات شب گذشته (یکم آبان) در توییتی از درخواست وزارت ارتباطات از این شرکت خبر داد. شبکه پرداخت الکترونیکی کارت (شاپرک) از توقف ارائه خدمات به مشاغل فاقد نماد اعتماد الکترونیکی (اینماد) خبر داد.

این درخواست در پی نامه 19 آبان ماه شاپرک خطاب به پایانه های اینترنتی که این مورد را ندارند، صورت گرفته است. نامه ای که در آن شرکت شبکه پرداخت الکترونیکی کارت اعلام کرده بود که پرداخت ها تاریخ ندارد آنها در 24 نوامبر غیرفعال خواهند شد.

پس از انتشار این خبر، دو شب پیش (31 آبان) نایب رئیس کمیته راهبری اقتصاد دیجیتال در نامه ای به مدیرعامل شاپرک خواستار توقف اجرای این دستور شد. در این نامه با اشاره به اینکه بررسی موضوع عدم الزام به دستیابی به این ماده برای شروع فرآیند کسب و کار در دستور کار کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال قرار گرفته و تعیین تکلیف منوط به تصمیم گیری است. از این کارگروه، از شرکت خواسته شده است که وظیفه این کارگروه لغو الزام دریافت این مطالب است.

اکنون رئیس روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در توییت خود همین خواسته را تکرار کرده و نوشته است:

وزارت ارتباطات در نامه‌ای از شاپرک خواست تا زمان مشخص شدن تکلیف کارگروه اقتصاد دیجیتال، ارائه خدمات به مشاغلی که این اطلاعات را ندارند، متوقف کند.

توییت خرامید درباره این محصول

وی در ادامه این متن کوتاه یکی از دغدغه های کسب و کارها را بر روی بسترهای داخلی، مشکلات مربوط به دریافت این مطالب دانست. موضوعی که پیش از این مورد انتقاد بسیاری از فعالان عرصه اقتصاد دیجیتال قرار گرفته است. با این حال هنوز مشخص نیست که پاسخ شاپرک به این درخواست ها چه خواهد بود.